Bangladesz
Zabytkowe miasto meczetów Bagherhat
(Kryt. IV / 1985)
Zabytkowe miasto, położone na przedmieściach Bagherhatu u zbiegu Gangesu i Brahmaputry, zostało założone w XV w. przez tureckiego generała Uług Chana Dżahana i znane było pod nazwą Kalifabadu. Zachowana infrastruktura świadczy o dużych umiejętnościach technicznych jego budowniczych. W mieście znajduje się imponująca ilość meczetów i dawnych zabytków muzułmańskich, zbudowanych w większości z cegły.
Ruiny buddyjskiej wihary w Paharpur
(Kryt. I, II, VI / 1985)
Zespół znany pod nazwą Somapura Mahvira („wielki klasztor”) stanowi świadectwo rozkwitu buddyzmu mahajana w Bengalu począwszy od VII w. Do XII w. był on znaczącym ośrodkiem intelektualnym. Ze względu na plan, doskonale dostosowany do funkcji religijnej, miasto-klasztor w Paharpur stanowi jedyne w swoim rodzaju osiągnięcie artystyczne, które dzięki prostocie i harmonii linii oraz obfitości dekoracji rzeźbiarskiej, wpłynęło na architekturę buddyjską całego regionu aż po Kambodżę.
Region Sundarban
(Kryt. IX, X / 1997)
Lasy namorzynowe regionu Sundarban, jedne z największych tego typu na świecie (140 tys. ha), porastają deltę Gangesu, Brahmaputry i Meghny w Zatoce Bengalskiej. Obszar ten graniczy z indyjską częścią Sundarban, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa w 1987 r. Cały obszar przecina pływowa sieć wodna, tworząca mielizny i wysepki lasów namorzynowych, co stanowi doskonały przykład nieustannych procesów geologicznych. Sundarban słynie również z obfitej fauny, na którą składa się 260 gatunków ptaków, tygrysy bengalskie oraz inne zagrożone gatunki, takie jak krokodyle morskie i pytony indyjskie.