Wenezuela
Coro i port
(Kryt. IV, V / 1993)
Miasto, z unikalnymi na Karaibach zabudowaniami z gliny, jest jedynym zachowanym przykładem udanego połączenia tradycji lokalnych oraz technik architektonicznych wywodzących się z Holandii oraz z hiszpańskiego stylu mudejar. Coro, założone w 1527 r., było jednym z pierwszych miast kolonialnych. Obecnie znajdują się tam 602 budowle o charakterze zabytkowym.
Park Narodowy Canaima
(Kryt. VII, VIII, IX, X / 1994)
Park Narodowy Canaima, w południowo-wschodniej Wenezueli, rozciąga się na obszarze 3 mln ha wzdłuż granicy z Gujaną i Brazylią. Około 65% parku zajmują formacje gór stołowych (tepui). Stanowią one unikalne środowisko biologiczne i posiadają istotną wartość geologiczną. Ich urwiste zbocza i wodospady (wśród których najwyższy wodospad świata Salto del Angel) tworzą widowiskowe krajobrazy.
Miasto uniwersyteckie Caracas
(Kryt. I, IV / 2000)
Miasto uniwersyteckie Caracas, wzniesione w latach 1940-1960 według planów architekta Carlosa Raúla Villanuevy, stanowi kluczowy przykład modernizmu w architekturze. Łączy ono liczne budynki i funkcje w jeden, jasno określony zespół, obejmujący również arcydzieła architektury nowoczesnej oraz sztuk plastycznych, takie jak Aula Magna z Chmurami Alexandra Caldera, Stadion Olimpijski oraz Piazza Cubierta.