Patronat Polskiego Komitetu ds. UNESCO
Regulamin przyznawania honorowego patronatu Polskiego Komitetu do spraw UNESCO
I.
Patronat Polskiego Komitetu ds. UNESCO może być przyznany przedsięwzięciom edukacyjnym, naukowym, kulturalnym lub informacyjnym inspirującym się aktualnym programem Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) i Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
II.
Patronatem mogą być objęte w pierwszym rzędzie przedsięwzięcia mające charakter międzynarodowy, w dalszej kolejności o wymiarze ogólnopolskim, a tylko w wyjątkowych przypadkach o zasięgu lokalnym.
III.
Patronat jest wyróżnieniem honorowym, podkreślającym wartość przedsięwzięcia dla realizacji aktualnych założeń programowych i bieżącego programu UNESCO.
W przypadku inicjatyw lokalnych patronat może być udzielony wyjątkowo dla przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym, mających wpływ na nowe kierunki i modele działania.
IV.
Patronat ma charakter jednorazowy. W przypadku przedsięwzięć cyklicznych o honorowy patronat należy występować każdorazowo dla kolejnej edycji przedsięwzięcia.
V.
Z wnioskiem o patronat występuje organizator nie później niż 3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem przedsięwzięcia. Wniosek złożony po tym terminie może nie zostać rozpatrzony.
VI.
O patronat mogą ubiegać się podmioty posiadające co najmniej kilkuletnie doświadczenie w dziedzinach odpowiadających programom UNESCO i realizujące projekty na wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym.
VII.
1. Wzór wniosku o patronat stanowi załącznik regulaminu. Do wniosku należy dołączyć szczegółowy program przedsięwzięcia.
2. W szczególnych przypadkach Komitet może odstąpić od wymogów Regulaminu, jeżeli przedsięwzięcie gwarantuje wysoki poziom merytoryczny i jest istotne dla realizacji programu UNESCO.
VIII.
Objęcie honorowym patronatem nie wiąże się z udzieleniem wsparcia finansowego, ani statusem współorganizatora przedsięwzięcia ze strony Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
IX.
Informacje o przyznaniu patronatu lub o odmowie przekazywane są wnioskodawcy na piśmie w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku. Stanowisko Polskiego Komitetu ds. UNESCO nie wymaga uzasadnienia. Od decyzji nie przysługuje wnioskodawcy odwołanie.
X.
W przypadku gdy realizacja przedsięwzięcia w istotny sposób odbiega od deklarowanych założeń, Polski Komitet ds. UNESCO może wycofać swój patronat, o czym organizator zostanie informowany w formie pisemnej.
XI.
1. Udzielenie patronatu jest jednoznaczne z uzyskaniem zgody na wykorzystanie znaku Polskiego Komitetu ds. UNESCO w materiałach promocyjnych i informacyjnych związanych z przedsięwzięciem. Materiałami promocyjnymi i informacyjnymi nie są publikacje wydawane w następstwie przedsięwzięcia oraz certyfikaty uczestnictwa.
2. Logo powinno występować w nich łącznie ze znakiem organizatorów i przedsięwzięcia, jeśli takim się posługuje. Znak Polskiego Komitetu ds. UNESCO powinien być umieszczony w widocznym miejscu w przestrzeni, w której ma miejsce realizacja projektu.
3. Organizator jest zobowiązany do przesłania do akceptacji (na adres: komitet@unesco.pl) projektów materiałów informacyjnych i promocyjnych z użyciem logo Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, przed ich planowanym rozpowszechnieniem.
XII.
Wypełniony wzór wniosku wraz z załącznikami należy przesłać na adres:
Polski Komitet ds. UNESCO
Pałac Kultury i Nauki, 7 piętro, lok. 713
Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa
lub mailowo, w formie skanów wniosku wraz z załącznikami, na adres: komitet@unesco.pl