FAQ

Czy PK ds. UNESCO może wesprzeć finansowo działalność organizacji pozarządowych?

PK ds. UNESCO nie jest instytucją finansującą, może jednak wspierać różne inicjatywy leżące w kompetencji UNESCO, przyznając im patronat oraz pośrednicząc w kontaktach z instytucjami oraz specjalistami w wybranej dziedzinie, z którymi współpracuje.

Informuje również o bieżącej działalności Organizacji, starając się zainteresować nią instytucje społeczne. Dotyczy to przede wszystkim programów UNESCO oraz implementacji aktów normatywnych, takich jak konwencje, rezolucje i deklaracje.


Czym zajmuje się PK ds. UNESCO?

PK ds. UNESCO ma status organu doradczego Rady Ministrów. Nie jest instytucją finansującą, może jednak wspierać różne inicjatywy leżące w kompetencji UNESCO przyznając im patronat oraz pośrednicząc w kontaktach z instytucjami oraz specjalistami w wybranej dziedzinie, z którymi współpracuje. Inną formą działalności jest upowszechnianie wiedzy na temat działań UNESCO oraz implementacja postanowień, które zapadają na forum Organizacji w wyniku negocjacji na szczeblu eksperckim i rządowym. W praktyce sprowadza się to do organizowania i uczestniczenia w konferencjach, kolokwiach i innych forach dyskusyjnych, które służą wypracowywaniu polskiego stanowiska będącego podstawą dla opracowywania przyszłych konwencji i innych aktów prawnych przyjmujących formę zaleceń, rezolucji. Praktyczny wymiar działalności PK ds. UNESCO przejawia się najwidoczniej w realizacji poszczególnych programów UNESCO w Polsce, takich jak Światowe Dziedzictwo czy Szkoły Stowarzyszone dzięki którym idee UNESCO zyskują wymiar powszechny. Dzięki naszej stronie internetowej pragniemy bliżej Państwa z nimi zapoznać i mamy nadzieję, że także zainteresować.


Czy UNESCO współpracuje z Unią Europejską lub z innymi Organizacjami Międzynarodowymi w dziedzinie edukacji, kultury lub informacji?

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zaowocowało zacieśnieniem współpracy między PK ds. UNESCO a instytucjami Unijnymi. UNESCO współpracuje z UE na wielu płaszczyznach. W ramach Organizacji działa sekcja ds. relacji z innymi organizacjami międzynarodowymi. Prowadzone są intensywne konsultacje zarówno z Komisją Europejską, jak innymi organami UE. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w działalności Narodowych Komitetów ds. UNESCO państw członkowskich UE. Wśród inicjatyw wartych wspomnienia jest m.in. zorganizowana w 2004 roku wspólnie przez PK ds. UNESCO i Francuski Komitet ds. UNESCO międzyrządowa konferencja, w której udział wzięło 25 państw UE. Jej tematem była ochrona różnorodności kulturowej oraz polityka kulturalna. UNESCO blisko współpracuje również z Radą Europy. Strategiczne partnerstwo z tą Organizacją zostało zapisano jako cel w strategii długoterminowej dla regionu Europy w ramach UNESCO.


Czy Komitet dysponuje stypendiami naukowymi dla artystów bądź posiada środki mogące być przeznaczone na dofinansowanie wystaw i imprez kulturalnych?

Polski Komitet ds. UNESCO posiada własną pulę stypendialną, przeznaczoną dla studentów i pracowników naukowych z zagranicy, którzy będą chcieli w Polsce pogłębić swoje doświadczenia . Rozsyła również informacje o dostępnych stypendiach UNESCO. Fundusz stypendialny Aschberga, w ramach którego przyznawane są co dwa lata stypendia artystom jest przekładem oferty stypendialnej UNESCO.


Czy istnieje możliwość zatrudnienia lub odbycia stażu w UNESCO?

Kraje członkowskie ze względu na procentowy udział w ogólnej liczbie zatrudnionych w Organizacji dzielą się na kraje nadreprezentowane, reprezentowane w stopniu normalnym, niedoreprezentowane i nie reprezentowane. Jedynie obywatele państw należących do dwóch ostatnich kategorii mogą ubiegać się o zatrudnienie w Organizacji w ramach programu Młodych profesjonalistów. Studenci legitymujący się dyplomem pierwszego stopnia, młodzi naukowcy oraz urzędnicy mogą występować o odbycie 1-4 miesięcznego stażu w UNESCO, w siedzibie jak również w biurach regionalnych Organizacji. Wszelkie informacje na temat pracy w UNESCO i zaangażowania w bieżącą działalność organizacji znajdą Państwo na stronie internetowej UNESCO, w dziale UNESCO Careers.


Jakim projektom przyznawany jest patronat honorowy Polskiego Komitetu do spraw UNESCO?

Polski Komitet ds. UNESCO przyznaje swój patronat honorowy tylko takim inicjatywom, których charakter odpowiada założeniom programów UNESCO.

Ponadto, przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu patronatu, brane są pod uwagę następujące kryteria:

  • wysoka ranga edukacyjna, naukowa, kulturalna, społeczna, polityczna projektu, doniosłość i aktualność tematyki, której projekt dotyczy;
  • wkład projektu w rozwój współpracy międzynarodowej, zwłaszcza regionalnej lub transgranicznej;
  • stopień zaawansowania realizacji projektu.

Regulamin przyznawania patronatu Polskiego Komitetu ds. UNESCO