Pięć znajdujących się na terenie Polski rezerwatów biosfery to rezerwaty transgraniczne:

  1. Transgraniczny Rezerwat Biosfery Karkonosze (Polska-Czechy)
  2. Tatrzański Transgraniczny Rezerwat Biosfery (Polska-Słowacja)
  3. Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie(Polska-Słowacja-Ukraina)
  4. Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie (Polska-Ukraina-Białoruś)
  5. Transgraniczny Rezerwat Biosfery "Roztocze" (Polska-Ukraina)

Dużym sukcesem programu MAB zakończyły się 10-letnie starania, które doprowadziły do podpisania 28 października 2011 r. w Kijowie trójstronnego porozumienia polsko-białorusko-ukraińskiego w sprawie utworzenia Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie, łączącego trzy przygraniczne rezerwaty biosfery: Polski, Białorusi i Ukrainy.

Utworzony rezerwat obejmuje trzy obiekty, które od początku tego dziesięciolecia istniały na pograniczu polsko-ukraińsko-białoruskim. W Polsce jest to powstały w 2002 r. „RB Polesie Zachodnie” obejmujący obszar Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i Poleskiej Doliny Bugu, na Ukrainie jest to stworzony również w tym samym roku „Szacki Rezerwat Biosfery” położony na terenie Szackiego Parku Narodowego, który obejmuje obszar z największymi jeziorami na Ukrainie, a na Białorusi – obszar między Polską a Ukrainą, gdzie utworzono w 2006 roku „RB Polesie Nadbużańskie”. Działania na rzecz trójstronnego „Transgranicznego Rezerwatu Biosfery (TBR) Polesie Zachodnie” rozpoczęto w 2002 roku. Następnie na spotkaniu w czerwcu 2004, zorganizowanym przez Sekretariat UNESCO w Paryżu, przedstawiciele Białorusi, Polski i Ukrainy uzgodnili współfinansowanie projektu z budżetu regularnego UNESCO oraz ze środków pozabudżetowych, przyznanych przez Japonię do dyspozycji UNESCO. W listopadzie tego samego roku zostało zorganizowane w Warszawie pierwsze posiedzenie tymczasowego Komitetu Sterującego TBR Polesie Zachodnie z udziałem przedstawicieli Białorusi, Polski i Ukrainy. Uzgodniono powołanie trójstronnej grupy roboczej dla przygotowania wniosku nominacyjnego do UNESCO w sprawie utworzenia TBR Polesie Zachodnie wraz z wymaganymi mapami strefowymi całego obszaru rezerwatu Polesie Zachodnie. W roku 2007 przedstawiciele MAB Polski, Białorusi i Ukrainy przygotowywali kolejną wersję porozumienia między trzema krajami, dotyczącą Transgranicznego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”.

Przez wiele lat Polskiemu Komitetowi Narodowemu UNESCO-MAB, funkcjonującemu w ramach Polskiej Akademii Nauk, przewodniczyła prof. Alicja Breymeyer, a następnie prof. Roman Soja. Sekretarzem Polskiego Komitetu Narodowego UNESCO-MAB była pani Zofia Nowicka.