Sieć Miast Kreatywnych UNESCO

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 r., aby wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału w różnych dziedzinach życia społecznego, w tym również w gospodarce, sprzyjanie powstawaniu innowacyjnych centrów kreatywności, dóbr oraz usług kulturalnych, a także zwiększanie dostępu i uczestnictwa w kulturze, zwłaszcza dla grup zmarginalizowanych. Przyłączając się do Sieci miasta potwierdzają swoje zobowiązanie do rozwijania partnerstwa, promowania kreatywności, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje osiem dziedzin kreatywności: architektura, literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuka mediów. Obecnie Sieć zrzesza 350 miast reprezentujących różne pola aktywności kulturalnej. Do Sieci należy sześć polskich miast: w roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice – w dziedzinie muzyki, a w 2017 Łódź – w dziedzinie filmu, w 2019 Wrocław – w dziedzinie literatury, w 2021 r. Gdynia – w dziedzinie filmu i w 2023 r. – Bydgoszcz – w dziedzinie muzyki.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest partnerem UNESCO w implementacji 17 Celów ustanowionej przez ONZ w 2015 Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 oraz Nowej Agendy Miejskiej (The New Urban Agenda, 2016).

Miasta wspólnie działają na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców realizując Cele Agendy 2030, takie jak m.in.:

  • Cel 11: Tworzyć bezpieczne, zrównoważone, odporne na skutki klęsk żywiołowych miasta i osiedla ludzkie
  • Cel 4: Zapewnić równy dostęp do edukacji
  • Cel 16: Promować pokojowe, inkluzywne, zrównoważone modele rozwoju społecznego
  • Cel. 8: Promować zrównoważony model wzrostu gospodarczego
  • Cel. 3: Zapewnić wszystkim ludziom, niezależnie od wieku, zdrowe życie i promować dobrobyt.

Kraków Miasto Literatury

Kraków jest pierwszym polskim miastem, które przystąpiło do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w 2013 r. Od 2014 do 2018 roku przewodniczył pracom Komitetu Sterującego Miast Literatury. W 2018 roku Kraków wraz z Katowicami był gospodarzem XII Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.  Operatorem Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Więcej na stronach internetowych Krakowa Miasta Literatury oraz Miast Kreatywnych UNESCO.

Wrocław Miasto Literatury

Wrocław przystąpił do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w 2019 r. Jest drugim, obok Krakowa, polskim Miastem Literatury. Operatorem programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO jest Wrocławski Dom Literatury. Więcej na stronach internetowych Wrocławia Miasta Literatury oraz Miast Kreatywnych UNESCO.

Katowice Miasto Muzyki

Katowice dołączyły do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w 2015 r. W 2018 roku wraz z Krakowem były gospodarzem XII Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Operatorem Programu Katowice Miasto Muzyki UNESCO jest Katowice Miasto Ogrodów. Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Więcej na stronach internetowych Katowic Miasta Muzyki i Miast Kreatywnych UNESCO.

Bydgoszcz Miasto Muzyki

Bydgoszcz przystąpiła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w 2023 r. Operatorem programu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Więcej na stronach Bydgoszczy Miasta Muzyki i Miast Kreatywnych UNESCO.

Łódź Miasto Filmu

Łódź przystąpiła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w 2017 r. Operatorem Programu Łódź Miasto Filmu UNESCO jest Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Więcej na stronach internetowych Łodzi Miasta Filmu oraz Miast Kreatywnych UNESCO.

Gdynia Miasto Filmu

Gdynia przystąpiła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w 2021 r. Operatorem programu Gdynia Miasto Filmu UNESCO jest Gdyńskie Centrum Filmowe. Więcej na stronach Gdynia Miasto Filmu i Miast Kreatywnych UNESCO.