Sudan

Dżabal Barkal oraz zespoły regionu Napata

(Kryt. I, II, III, IV / 2003)

Wpis obejmuje kilka stanowisk archeologicznych, rozciągających się w dolinie Nilu na przestrzeni przeszło 60 km. Wszystkie stanowiska należą do kultury Napata (900-270 p.n.e.) i kultury meroickiej (270 p.n.e.-350 n.e.) okresu drugiego królestwa Kusz. Zespoły obejmują grobowce, niektóre w kształcie piramidy, świątynie, domy mieszkalne oraz pałace.

Stanowiska archeologiczne na wyspie Meroe

(Kryt. II, III, IV, V /2011)

Stanowiska archeologiczne na wyspie Meroe znajdują się na półpustynnym obszarze leżącym pomiędzy Nilem i rzeką Atbara. Wyspa była stolicą królestwa Kuszytów, którzy panowali od VIII w. p.n.e. do IV w. n.e. Obiekt obejmuje leżące nad Nilem miejsce pochówku Kuszytów i miasto będące przez prawie sto lat siedzibą władców okupujących Egipt, a także miejsca kultu religijnego Naqa i Musawwarat es Sufra. Wśród licznych zabytków zachowały się piramidy, świątynie, domy mieszkalne, a także główne instalacje doprowadzające wodę. Rozległe imperium rozciągało się od Morza Śródziemnego po środkową Afrykę. Obiekt świadczy o wymianie w dziedzinie sztuki, architektury, religii i języków pomiędzy obydwoma tymi regionami.

Narodowy Park Morski Sanganeb i Zatoka Dungonab – Narodowy Park Morski Wyspy Mukkawar

(Kryt. VII, IX, X/ 2016)

W skład miejsca wpisanego na Listę światowego dziedzictwa wchodzą dwa oddzielne obszary: Sanganeb jest osobną rafą koralową i jedynym atolem na Morzu Czerwonym, leżącym w odległości 25 kilometrów od wybrzeży Sudanu. Druga część obszaru wpisanego to Zatoka Dungonab oraz wyspa Mukkawar, leżąca w odległości 125 kilometrów od Portu Sudan. Obszar ten stanowi zróżnicowany system raf koralowych, lasów namorzynowych, roślinności morskiej, plaż i wysepek. Jest siedliskiem licznych populacji ptaków i ssaków morskich, ryb, rekinów, żółwi czy mant. Ponadto w Zatoce Dungonab występuje wyjątkowo liczna populacja diugoni.