Egipt
Memfis wraz z nekropolą oraz strefy piramid od Gizy do Dahszur
(Kryt. I, III, VI / 1979)
Wokół stolicy Dawnego Państwa zachował się niezwykły zespół cmentarny składający się z grobów skalnych, misternie dekorowanych mastab, świątyń i piramid. W starożytności miejsce uważane było za jeden z Cudów Świata.
Starożytne Teby z nekropolą
(Kryt. I, III, VI / 1979)
Teby, stolica Średniego i Nowego Państwa Egiptu, były miastem boga Amona. Świątynie, pałace w Karnaku i Luksorze, nekropole Doliny Królów i Doliny Królowych stanowią cenne świadectwo cywilizacji egipskiej w okresie największej świetności.
Zabytki Nubii od Abu Simbel do File
(Kryt. I, III, VI / 1979)
Ten obszar archeologiczny słynie ze wspaniałych zabytków, m.in. świątyni Ramzesa II w Abu Simbel i sanktuarium Izis w File, które zostały uratowane od zatopienia przez wody zbiornika Tamy Asuańskiej dzięki międzynarodowej kampanii, zainicjowanej przez UNESCO w 1960 r. i trwającej do 1980 r.
Muzułmański Kair
(Kryt. I, V, VI / 1979)
Jedno z najstarszych miast muzułmańskich świata - ze słynnymi meczetami, medrasami, łaźniami i fontannami - znajduje się obecnie wciśnięte we współczesną aglomerację Kairu. Założony w X w., Kair stał się nowym centrum świata muzułmańskiego, przeżywając w XIV w. “złoty wiek”.
Abu Mena
(Kryt. IV / 1979)
Z Abu Mena, świętego miasta wczesnochrześcijańskiego, wniesionego na grobie zmarłego w 296 r. męczennika Menasa z Aleksandrii, zachowały się kościół, baptysterium, bazyliki, budowle publiczne, ulice, klasztory, domy i warsztaty.
Klasztoru św. Katarzyny i okolice
(Kryt. I, III, IV, VI / 2002)
Klasztor prawosławny Św. Katarzyny znajduje się u podnóża wzmiankowanej w Starym Testamencie góry Synaj, na której Mojżesz miał otrzymać Tablice Przykazań. Góra jest znana i czczona również przez muzułmanów, którzy nazywają ją Jabal Musa. Cały obszar uznany jest za święty przez trzy wielkie religie: chrześcijaństwo, islam i judaizm. Klasztor, założony w VI w., jest najstarszym klasztorem chrześcijańskim, który do dzisiaj zachował swą pierwotną funkcję. Jego zabudowania są niezwykle istotne dla badań nad architekturą bizantyjską. W klasztorze przechowywany jest wspaniały zbiór rękopisów chrześcijańskich i ikon. Klasztor wznosi się w otoczeniu dzikiego, górskiego krajobrazu, pośród którego znajdują się liczne stanowiska i zabytki archeologiczne.
Wadi AI-Hitan (Dolina Wielorybów)
(Kryt. VIII /2005)
Miejsce Wadi AI-Hitan zwane Doliną Wielorybów, położone na zachodniej pustyni w Egipcie, zawiera bezcenne szczątki kopalne najstarszego, wymarłego już gatunku wielorybów archaeoceti. Skamieliny reprezentują jeden z najważniejszych etapów ewolucji: początki wieloryba jako ssaka morskiego, który wcześniej był ssakiem lądowym. Jest to najbardziej rozległe na świecie miejsce, które świadczy o tych przemianach. Wygląd i życie wielorybów w trakcie przemian jest widoczne bardzo wyraźnie. Ilość, koncentracja i jakość skamielin mają unikalny charakter, wyjątkowa jest również ich dostępność i usytuowanie w podlegającym ochronie, atrakcyjnym krajobrazie. Skamieliny w AI-Hitan ukazują młode archaeoceti w ostatniej fazie zanikania tylnych kończyn. Mają one już typowo hydrodynamiczny kształt korpusu, występujący u współczesnych wielorybów, ale zachowały jeszcze pewne pierwotne cechy czaszki i uzębienia. Inne skamieliny występujące na tym obszarze pozwalają na poznanie ówczesnego środowiska i warunków ekologicznych.