Algieria

Kalat Bani Hammad

(Kryt. III / 1980)

Położone w niezwykle malowniczym, górzystym terenie, ruiny pierwszej stolicy emirów z rodu Hammadytów - założonej w 1007 r. i zburzonej w 1152 r. - dają wierny obraz warownego miasta muzułmańskiego. Meczet, którego sala modlitw ma trzynaście ośmioprzęsłowych naw, jest jednym z największych w Algierii.

Groty Tassili

(Kryt. I, III, VII, VIII / 1982)

Pośród niezwykłego, księżycowego krajobrazu o istotnym znaczeniu geologicznym znajduje się jeden z najważniejszych na świecie zespołów prahistorycznej sztuki naskalnej. Przeszło 15 tys. rysunków i rytów pozwala prześledzić zmiany klimatyczne, migracje fauny oraz ewolucję życia ludzkiego na krańcach Sahary od VI tysiąclecia p.n.e. do I w. n.e. Liczne formacje geologiczne, a szczególnie „lasy skalne” z wyżłobionego erozją piaskowca, mają istotne znaczenie.

Dolina Mzab - dolina Berberów

(Kryt. II, III, V / 1982)

Tradycyjne osady, założone w X w. przez Ibadytów wokół pięciu warownych wiosek (ksour) w dolinie Mzab pozostały nienaruszone. Architektura doliny Mzab - prosta, funkcjonalna i doskonale przystosowana do otoczenia - została stworzona do życia we wspólnocie, z zachowaniem struktur rodzinnych. Jest źródłem inspiracji dla współczesnych urbanistów.

Dżemila - ruiny rzymskiego miasta

(Kryt. III, IV / 1982)

Dżemila, czyli rzymskie Cuiculum, położona jest na wysokości 900 m n.p.m. i stanowi cenny przykład urbanistyki rzymskiej przystosowanej do terenu górskiego. Zachowany zespół zabytkowy obejmuje forum, świątynie, bazyliki, łuki triumfalne oraz domy mieszkalne.

Tipaza - zabytki z czasów bizantyjskich

(Kryt. III, IV / 1982)

Położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego Tipaza, dawna punicka osada handlowa, została następnie zajęta przez Rzymian, którzy uczynili z niej bazę wypadową dla podboju królestw Mauretanii. Składa się z unikalnego zespołu ruin fenickich, rzymskich, wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich, sąsiadujących z zabytkami miejscowymi, takimi jak mauzoleum królów mauretańskich Kbor er Roumia.

Timgad - ruiny rzymskiego miasta

(Kryt. II, III, IV / 1982)

Timgad, położony na północnym zboczu masywu Aures, został założony ex nihilo przez cesarza Trajana w r. 100 n.e. jako kolonia wojskowa. Na planie ośmioboku, o murach zewnętrznych w kształcie kwadratu, z dwiema biegnącymi przez miasto prostopadłymi ulicami cardo i decumanus, Timgad stanowi doskonały przykład urbanistyki rzymskiej.

Kasba - Stare Miasto w Algierze

(Kryt. II, V / 1992)

Kasba stanowi unikalny typ medyny (muzułmańskiego Starego Miasta). Położona jest w jednym z najpiękniejszych zakątków wybrzeża Morza Śródziemnego, górując nad wysepkami, na których począwszy od IV w. p.n.e. powstawała punicka osada handlowa. Zachowały się ruiny cytadeli, zabytkowe meczety, pałace w stylu ottomańskim oraz tradycyjna struktura miejska, oparta na głęboko zakorzenionym poczuciu wspólnoty.