Watykan

Zespół zabytkowy Rzymu, dobra Stolicy Apostolskiej leżące na terenie Rzymu, korzystające z prawa eksterytorialności i kościół Św. Pawła za Murami

(Kryt. I, II, III, VI / 1980, 1990)

Włochy, Watykan

Rzym, założony według legendy przez Romulusa i Remusa w r. 753 p.n.e., był początkowo stolicą Republiki Rzymskiej, następnie Cesarstwa Rzymskiego i w końcu, w IV w., ośrodkiem świata chrześcijańskiego. Na obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa, rozciągniętym w 1990 r. do murów Urbana VIII, znajduje się kilka głównych zabytków starożytności, m. in. fora, mauzoleum Augusta, kolumny Trajana i Marka Aureliusza, mauzoleum Hadriana, Panteon, jak również budowle sakralne i publiczne Rzymu papieskiego.

Miasto Watykan

(Kryt. I, II, IV, VI / 1984)

Watykan, jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa, świadczy o bogatej historii oraz o niezwykłym przedsięwzięciu duchowym. W granicach tego miniaturowego państwa podziwiać można unikalne nagromadzenie arcydzieł architektury i sztuki. Centralnym punktem Watykanu jest bazylika, wzniesiona na miejscu męczeństwa świętego Piotra, poprzedzona podwójną kolumnadą, otwierającą się na kolisty plac. Bazylikę otaczają pałace i ogrody. Jest ona największą budowlą sakralną świata, wspólnym owocem geniuszu Bramantego, Rafaela, Michała Anioła, Berniniego i Maderny.