Malta

Hypogeum w Hal Saflieni

(Kryt. III / 1980)

Hypogeum jest rozległą budowlą podziemną, wykutą około 2,5 tys. lat temu, której ściany zewnętrzne opracowane są z wielkich płyt z różowego wapienia w technice muru cyklopskiego. Być może pierwotnie służyło ono jako świątynia, a w czasach prahistorycznych stało się nekropolą.

Miasto La Valetta

(Kryt. I, VI / 1980)

Stolica Malty jest nierozerwalnie związana z historią zakonu szpitalniczego i rycerskiego Św. Jana Jerozolimskiego. Była ona rządzona kolejno przez Fenicjan, Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów oraz w końcu przez zakon joannitów. 320 zabytków La Valetty, skupionych na obszarze 55 ha, stanowi jeden z najbardziej skoncentrowanych zespołów zabytkowych na świecie.

Świątynie megalityczne

(Kryt. IV / 1980, 1992)

Na wyspach Malta i Gozo znajduje się siedem świątyń megalitycznych, z których każda powstała w wyniku odmiennego rozwoju. Dwie świątynie Ggantija, na Gozo, są unikalne ze względu na ich gigantyczną strukturę pochodzącą z epoki brązu. Świątynie Hagar Qin, Mnajdra i Tarxien, na Malcie, są jedynymi w swoim rodzaju arcydziełami architektonicznymi, zważywszy na ograniczone środki, którymi dysponowali ich budowniczowie. Zespoły Ta'Hagrat oraz Skorba świadczą o tradycji budowy świątyń, przekazywanej na Malcie z pokolenia na pokolenie.