Gruzja
Miasto-muzeum Mccheta
(Kryt. III, IV / 1994)
Kościoły historyczne Mcchety, dawnej stolicy królestwa Gruzji, stanowią cenny przykład średniowiecznej architektury sakralnej w regionie Kaukazu. Świadczą o wysokim poziomie artystycznym i kulturalnym dawnej Gruzji.
Katedra Bagrata i klasztor w Gelati
(Kryt. IV / 1994)
Katedra Bagrata, nosząca imię Bagrata III, pierwszego króla zjednoczonej Gruzji, została zbudowana na przełomie X i XI w. W 1691 r. została częściowo zniszczona przez Turków. Jej ruiny wznoszą się w centrum miasta Kutaisi. Klasztor Gelati, którego główne budynki zostały wzniesione pomiędzy XII i XVII w., stanowi dobrze zachowany zespół obfitujący w mozaiki i malowidła ścienne.
Górna Swanetia
(Kryt. IV, V / 1996)
Ze względu na długi okres izolacji region Górnej Swanetii na Kaukazie zachował się w nienaruszonym stanie i stanowi niezwykły przykład krajobrazu górskiego, w który wtapiają się miasteczka typu średniowiecznego, nad którymi górują domy-wieże. W miasteczku Chazhashi zachowało się przeszło dwieście takich domów, przeznaczonych zarówno do celów mieszkalnych, jak i do obrony przeciw zagrażającym regionowi najeźdźcom.
Lasy deszczowe i mokradła Kolchidy
(Kryt. IX, X / 2021)
Dobro światowego dziedzictwa obejmuje siedem komponentów, znajdujących się w korytarzu o długości 80 km, biegnącym wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Czarnego, gdzie panuje umiarkowany, ciepły i bardzo wilgotny klimat. Występują tam najbardziej typowe ekosystemy Kolchidy w niemal wszystkich strefach wysokościowych, od poziomu morza do ponad 2.500 m n.p.m. Główne ekosystemy to pradawne i przejściowe torfowiska oraz inne rodzaje mokradeł występujących w regionie Kolchidy. Liściaste bardzo wilgotne lasy deszczowe są siedliskiem niezwykle różnorodnej flory i fauny, z silną koncentracją gatunków endemicznych i gatunków reliktowych, które przetrwały zlodowacenia w Trzeciorzędzie. Na terenie dobra występuje 1100 gatunków roślin naczyniowych i nienaczyniowych, w tym 44 gatunki zagrożone, a także około 500 gatunków kręgowców i liczne gatunki bezkręgowców. Dobro jest także siedliskiem 19 zagrożonych gatunków zwierząt, w tym krytycznie zagrożonego jesiotra, zwłaszcza jesiotra dunajskiego. Jest to również ważne żerowisko wielu gatunków ptaków wędrownych, migrujących tamtędy z terenów Eurazji.