Armenia

Klasztory w Haghbat i w Sanahin

(Kryt. II, IV / 1996, 2000)

Dwa bizantyjskie klasztory położone w regionie Tumanian pochodzą z okresu świetności dynastii Kiurikian (X-XIII w.). Były one istotnymi ośrodkami rozprzestrzeniania się kultury. Sanahin słynął ze szkoły miniatorskiej i kaligraficznej. Dwa zespoły klasztorne stanowią przykład najwyższego rozkwitu armeńskiej architektury sakralnej, będącej połączeniem elementów architektury sakralnej rodem z Bizancjum oraz budownictwa rodzimego, tradycyjnego w tej części Kaukazu.

Katedra i kościoły w Eczmiadzynie i zespół archeologiczny w Zvartnots

(Kryt. II, III / 2000)

Katedra i kościoły w Eczmiadzynie, jak również zespół archeologiczny w Zwartnots, wyraziście ilustrują rozwój i rozkwit armeńskiego typu kościoła halowego na planie krzyża i przekrytego kopułą centralną, który miał istotny wpływ na rozwój architektoniczny i artystyczny regionu.

Klasztor w Geghard i Dolina Górnego Azatu

(Kryt. II / 2000)

Zespół klasztorny w Geghard obejmuje kilka kościołów oraz groby, w większości wykute w skale, charakteryzujące okres największej świetności średniowiecznej architektury armeńskiej. Zespół średniowiecznych budowli, otoczony wysokimi skałami, położony przy wejściu do doliny Azatu, wtapia się w malowniczy krajobraz naturalny.