Nepal
Park Narodowy Sagarmatha
(Kryt. VII / 1979)
Park otoczony jest wspaniałymi górami, wśród których króluje Mount Everest (8 848 m n.p.m.), najwyższy szczyt świata, a także lodowcami i głęboko wciętymi dolinami. Zamieszkują go rzadkie gatunki, takie jak pantera śnieżna i panda mała. Znaczenie parku dodatkowo podkreśla obecność Szerpów, którzy rozwinęli oryginalną kulturę.
Dolina Katmandu
(Kryt. III, IV, VI / 1979)
Siedem zespołów zabytków hinduistycznych i buddyjskich, jak również trzy zespoły mieszkalne i pałacowe miast królewskich Katmandu, Patan i Bhatgaon - położone na skrzyżowaniu wielkich cywilizacji Azji - ilustrują sztukę Nepalu w okresie największej świetności. 130 zabytków czczonych przez obie religie obejmuje ośrodki pielgrzymkowe, świątynie, sanktuaria, łaźnie oraz ogrody.
Park Narodowy Czitwan
(Kryt. VII, IX, X / 1984)
Czitwan, u stóp Himalajów, jest jedną z rzadkich niezakłóconych pozostałości regionu „Taraj”, rozciągającego się dawniej na przedgórzu Indii i Nepalu. Występuje tu obfita flora i fauna. Park zamieszkuje jedna z ostatnich populacji jednorogiego nosorożca azjatyckiego, jest on również jedną z ostatnich ostoi tygrysa bengalskiego.
Lumbini – miejsce narodzin Buddy
(Kryt. III, VI / 1997)
Budda, czyli Siddharta Gautama, urodził się w r. 623 p.n.e. w słynnych ogrodach Lumbini. Miejsce jego narodzin stało się miejscem pielgrzymek. Jednym z pielgrzymów był władca hinduski Aśoka, który rozkazał wznieść w Lumbini jedną z kolumn upamiętniających to wydarzenie. Lumbini nadal stanowi ośrodek pielgrzymkowy, którego główny punkt ciężkości stanowią pozostałości związane z narodzinami Buddy i początkami buddyzmu.