Zimbabwe

Park Narodowy Mana Pools, strefy safari Sapi i Chewore

(Kryt. VII, IX, X / 1984)

Nad brzegami rzeki Zambezi i nad zabagnionymi równinami górują wysokie skały. Obszar zamieszkują liczne dzikie zwierzęta, w tym słonie, bawoły, lamparty i gepardy oraz znacząca populacja krokodyli nilowych.

Zespół zabytkowy Wielkiego Zimbabwe

(Kryt. I, III, VI / 1986)

Ruiny Wielkiego Zimbabwe, które - według dawnej legendy - było stolicą królowej Saby, stanowią unikalne świadectwo cywilizacji bantu ludu Szona, pomiędzy XI i XV w. Miasto, o powierzchni blisko 80 ha, stanowiło słynny od średniowiecza ośrodek wymiany handlowej.

Ruiny Khami

(Kryt. III, IV / 1986)

Khami, które rozwinęło się po opuszczeniu stolicy Wielkiego Zimbabwe, w połowie XVI w., posiada istotną wartość archeologiczną. Odnalezione tam przedmioty pochodzące z Europy i Chin wykazują, że przez długi okres miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

Mosi-oa-Tunya / Wodospady Wiktorii

(Kryt. VII, VIII / 1989)

Są to jedne z najbardziej widowiskowych wodospadów na świecie. Rzeka Zambezi, osiągająca w tym miejscu przeszło 2 km szerokości, wpada z hukiem na serię bazaltowych progów, powodując tęczową mgiełkę wodną widoczną z odległości przeszło 20 km.

Góry Matobo

(Kryt. III, V, VI / 2003)

Obszar wyróżnia się różnorodnością form skalnych wznoszących się ponad granitową tarczą pokrywającą większą część Zimbabwe. Te wielkie bloki skalne stanowią liczne schronienia naturalne i są związane z osadnictwem ludzkim od wczesnej epoki kamienia do początków czasów historycznych, a następnie okresowym. Znajduje się tam cenny zbiór malowideł naskalnych. Góry Matobo silnie oddziaływują na miejscową wspólnotę, nadal wykorzystującą święte miejsca i sanktuaria, w ścisłym związku z tradycyjną działalnością społeczną i gospodarczą.