Niger

Rezerwat przyrody Air i Tenere

(Kryt. VII, IX, X / 1991)

Jest to największa strefa chroniona Afryki, o powierzchni 7,7 mln ha, z czego obszar rezerwatu stanowi jedną szóstą. Obejmuje on masyw wulkaniczny Air - wysepkę Sahelu różniącą się od pustyni saharyjskiej Tenere klimatem oraz występującą tam florą i fauną. Rezerwat odznacza się malowniczymi krajobrazami, gatunkami roślinnymi i żyjącymi w nim dzikimi zwierzętami.

Zespół W–Arly–Pendjari

(Kryt. IX, X / 1996, 2017)

(Benin, Burkina Faso, Niger)

Historyczne centrum Agadezu

(Kryt. II, III / 2013)

Miasto Agadez, znane jako „brama pustyni”, leży na południowym krańcu Sahary. Jego rozwój przypada na XV i XVI wiek, kiedy powstał Sułtanat Agadezu (zwany również Sułtanatem Aïr) i na dawnych obozowiskach, które wyznaczyły niezmieniony do dziś układ urbanistyczny, osiedliły się plemiona Tuaregów. Historyczne centrum miasta, w którym krzyżowały się szlaki transsaharyjskiego  handlu, jest podzielone na 11 kwartałów o nieregularnych kształtach. Znajduje się tam wiele domostw z gliny oraz dobrze zachowany zespół budowli pałacowych i sakralnych, w tym wysoki na 27 metrów minaret, w całości zbudowany z adobe (gliny suszonej na słońcu). Jest to najwyższa budowla tego typu na świecie.

W Agadezie widoczne jest trwanie tradycji kulturowych, handlowych i rękodzielniczych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W mieście zachowały się przykłady kunsztownych budowli wzniesionych z adobe.