Gabon

Ekosystem i krajobraz kulturowy Lopé-Okanda

(Kryt. III, IV, IX, X / 2007)

Ekosystem i reliktowy krajobraz kulturowy Lopé-Okanda stanowią połączenie doskonale zachowanych tropikalnych lasów deszczowych i obszarów sawanny, zamieszkiwanych przez liczne gatunki zwierząt, w tym także zagrożonych wielkich ssaków. Miejsce to stanowi bardzo dobrą ilustrację dokonujących się zmian ekologicznych i biologicznych siedlisk różnych gatunków oraz procesów przystosowawczych wywołanych zmianami klimatycznymi. Zachowały się tu także liczne rysunki naskalne z epoki neolitu i żelaza, obrazujące drogi migracji plemion Bantu i innych ludów afrykańskich z zachodniej części kontynentu, doliną rzeki Ogooué do północnych, żyznych regionów Konga oraz środkowo-wschodniej i południowej Afryki. Te masowe przemieszczenia wywarły decydujący wpływ na rozwój całej Afryki Subsaharyjskiej.

Park Narodowy Ivindo

(Kryt. IX, X / 2021)

Położony na równiku, w północnym Gabonie, w przeważającej części dziewiczy, obszar światowego dziedzictwa zajmuje prawie 300 000 ha i poprzecinany jest siecią malowniczych rzek czarnowodnych. Charakteryzuje się kaskadami i wodospadami, otoczonymi lasem deszczowym zachowanym w nienaruszonym stanie, co tworzy krajobraz o wielkich walorach estetycznych. Zbiorniki wodne na tym  obszarze są siedliskami endemicznych gatunków ryb słodkowodnych, z których 13 jest zagrożonych, a także przynajmniej siedmiu gatunków wodorostów zasennikowatych (Podostemaceae) i prawdopodobnie endemicznej mikroflory wodnej, występującej przy każdym wodospadzie. Wiele występujących na tym terytorium gatunków ryb nie zostało jeszcze opisanych, a niektóre części wpisanego obszaru nie zostały nawet dokładnie zbadane.

Park Narodowy Ivindo daje schronienie skrajnie zagrożonym gatunkom, takim jak krokodyle wąskopyskie (Mecistops cataphractus), szczycąc się także unikalnymi pod względem biologicznym i geograficznym, doskonale zachowanymi pierwotnymi lasami obfitującymi w roślinność brezylkową (Caesalpinioideae), które są ostoją licznych gatunków motyli, a także zagrożonych gatunków ssaków i ptaków, takich jak krytycznie zagrożone wymarciem – słoń leśny (Loxodonta cyclotis) i goryl nizinny (goryl goryl), zagrożone – szympans (Pan troglodytes) i papuga szara (Psittacus erithacus) oraz  narażone na wyginięcie – sępowronka kameruńska (Picathartes oreas), mandryl (Mandrillus), lampart (Panthera pardus) i złotokot afrykański (Caracal aurata) oraz trzy gatunki łuskowcowatych (Manidae spp.).