Procedury powoływania nowych katedr UNESCO


Kryteria wyboru


Głównym celem Programu UNITWIN/UNESCO Chairs jest włączenie środowisk naukowych do realizacji założeń programowych UNESCO i tworzenie zaplecza eksperckiego Organizacji oraz rozwijanie współpracy naukowej służącej solidarności międzynarodowej i wyrównywaniu różnic rozwojowych między krajami.

Katedry UNESCO są powoływane na podstawie umowy zawieranej między UNESCO a uczelnią.

Podstawą decyzji o utworzeniu Katedry UNESCO jest pozytywna ocena projektu dotyczącego działalności w wybranym zakresie odpowiadającym priorytetom UNESCO. Każdy projekt ma wymiar zarówno naukowo-badawczy, jak i dydaktyczny. Zatwierdzony projekt jest realizowany przez powołanego na podstawie zawartej umowy kierownika Katedry UNESCO wraz z zespołem. Uczelnia zapewnia warunki realizacji projektu w oparciu o własne zaplecze kadrowe, finansowe i logistyczne. UNESCO nie udziela Katedrom wsparcia finansowego. Zdolność do pozyskiwania środków zewnętrznych jest jednym z kryteriów branych pod uwagę przy podejmowaniu przez UNESCO decyzji o powołaniu nowej Katedry UNESCO.

Planowana działalność Katedry UNESCO powinna nawiązywać w sposób bezpośredni do dwóch dokumentów UNESCO: Strategii średnioterminowej na lata 2022–2029 (Medium Term Strategy for 2022–2029) oraz Programu i Budżetu UNESCO na lata 2022–2025 (Programme and Budget for 2022–2025). Punktem odniesienia jest również Agenda 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i jej Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals), które UNESCO realizuje jako organizacja wyspecjalizowana systemu Narodów Zjednoczonych.


Harmonogram prac przygotowawczych


Wnioski w sprawie propozycji powołania nowych katedr UNESCO są przyjmowane przez Sekretariat UNESCO w Paryżu raz w roku w terminie do dnia 30 kwietnia.

Wytyczne i procedury dotyczące procesu składania wniosków są określone w dokumencie The UNITWIN/UNESCO Chairs Programme. Guidelines and Procedures z 2022 r.

Zgodnie z wyżej wspomnianym dokumentem, komitetom narodowym do spraw UNESCO przypada aktywna rola w przygotowaniu i zgłaszaniu kandydatur oraz w ocenie działalności Katedr UNESCO.

W celu usprawnienia procesu powoływania nowych Katedr UNESCO Polski Komitet do spraw UNESCO przyjął harmonogram działań na poziomie krajowym:

  1. Zaleca się przekazanie do Polskiego Komitetu do spraw UNESCO informacji o zamiarze przedstawienia propozycji powołania nowej katedry UNESCO do końca grudnia roku poprzedzającego zgłoszenie kandydatury.
  2. Konsultacje z Polskim Komitetem do spraw UNESCO w sprawie treści wniosku są prowadzone w styczniu. Do dnia 31 stycznia uczelnia przedkłada wstępny projekt wniosku.
  3. Na podstawie wstępnych projektów Polski Komitet do spraw UNESCO dokonuje wyboru do dwóch kandydatur, które w danym roku będą mogły być zgłoszone do UNESCO. Kryteria selekcji odnoszą się do zalecanej przez UNESCO równowagi tematycznej i geograficznej w programie UNITWIN/UNESCO Chairs. W procesie wyboru i oceny wniosków mogą brać udział eksperci zewnętrzni, a także kierownicy istniejących Katedr UNESCO.
  4. Od początku lutego do końca marca prowadzone są dalsze konsultacje z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, obejmujące również zalecane konsultacje z Sekretariatem UNESCO w Paryżu (koordynatorem do spraw Katedr UNESCO w danej dziedzinie).
  5. W kwietniu opracowywana jest przez uczelnie ostateczna wersja wniosków.
  6. Gotowe wnioski wraz z listami rekomendacyjnymi muszą trafić do Sekretariatu UNESCO w Paryżu w terminie do 30 kwietnia.