Katedry UNESCO i Sieci UNITWIN

Międzynarodowy Program Sieci Katedr UNESCO (University Twinning and Networking – UNITWIN/UNESCO CHAIRS) działa od 1992 r. Decyzję o utworzeniu programu podjęła Konferencja Generalna na 26. sesji w 1991 roku. Celem programu jest wspomaganie wymiany wiedzy, badań naukowych, szkoleń i współpracy międzyuczelnianej oraz promowanie solidarności akademickiej w skali całego świata.

Od Katedr UNESCO i Sieci UNITWIN oczekuje się obecnie innowacyjności w badaniach naukowych i programach kształcenia oraz współtworzenia wiedzy potrzebnej w mierzeniu się z aktualnymi wyzwaniami. Do zadań Katedr UNESCO należy m.in. pełnienie roli doradczej przy opracowywaniu polityki edukacyjnej, naukowej i kulturalnej, budowanie pomostów między uczelniami, decydentami i społeczeństwem, promowanie różnorodności kulturowej i równości płci. Katedry UNESCO są ogniwem wspierającym współpracę rozwojową w ramach systemu Narodów Zjednoczonych, w tym zwłaszcza na osi Północ–Południe–Południe. Ważnym zadaniem Katedr UNESCO jest obecnie przyczynianie się do realizacji Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.

Program Katedr UNESCO obejmuje Sektor Edukacji, Sektor Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Sektor Nauk Społecznych i Humanistycznych, Sektor Kultury, Sektor Komunikacji i Informacji.

Podstawowym dokumentem, określającym przyjęte przez UNESCO kierunki i zasady tworzenia i funkcjonowania Katedr UNESCO, jest dokument 176 EX/10, zatwierdzony przez Radę Wykonawczą w 2007 roku.

Aktualne informacje na temat obowiązujących procedur są opublikowane w portalu UNESCO (zob. też The UNITWIN/UNESCO Chairs Programme: guidelines and procedures (revised March 2022)