W dniach 25–26 marca 2024 roku z oficjalną wizytą w Polsce przebywała Dyrektor Generalna UNESCO, pani Audrey Azoulay. Istotnym elementem programu pobytu Dyrektor Generalnej było spotkanie z przedstawicielami polskiej Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO w dniu 25 marca. Odbyło się ono w XLIV Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie, które należy do ASPNet od 1959 roku i szczyci się jednym z najdłuższych staży członkowskich.
Przypadkowo wizyta Dyrektor Generalnej zbiegła się z 60. rocznicą odwiedzin tej szkoły przez jej poprzednika, pana René Maheu, w 1964 roku, co nadało wydarzeniu znaczenie symboliczne.
Spotkanie było współorganizowane przez Polski Komitet ds. UNESCO przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Słowo wstępne wygłosił prof. Michał Kleiber, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, a spotkanie prowadziła pani Sylwia Dańczak, szkolna koordynator. Wzięli w nim udział przedstawiciele sześciu placówek oświatowych z różnych miast (warszawskiego przedszkola, szkoły podstawowej z Raszyna i liceów z Warszawy, Ciechanowa i Krakowa), reprezentujących polskie szkoły członkowskie. Byli to nauczyciele (koordynatorzy szkolni ds. UNESCO) oraz polscy i ukraińscy uczniowie.
UNESCO od chwili wybuchu wojny wywołanej przez Rosję, wspiera Ukrainę i uchodźców z tego kraju, monitoruje i stara się nieść im pomoc w asymilacji w krajach, które je przyjęły. Dlatego w spotkaniu uczestniczyli uczniowie polscy i ukraińscy, dzieląc się swoimi doświadczeniami związanymi z sytuacją uchodźctwa i pomocy w jej akceptacji, co poruszyło Dyrektor Generalną, która opowiedziała o swoich wizytach w szkołach w Ukrainie, podkreślając panujące tam bardzo trudne warunki do nauki. Po spotkaniu tak napisała na swoim koncie X: „Odwiedziłam również XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha, szkołę stowarzyszoną z UNESCO, która jest wspaniałym przykładem solidarności Polski z ukraińskimi uczniami-uchodźcami. Doceniam kluczową rolę, jaką odgrywają polscy nauczycieli i specjaliści w dziedzinie edukacji w tym obszarze, zgodną z działaniami UNESCO”.
W swoim wystąpieniu Dyrektor Generalna podkreśliła, że UNESCO jest organizacją zajmującą się kulturą, sztuką, oświatą, ale to edukacja jest esencją jej działania. Przypomniała, że idea powstania UNESCO narodziła się w najgorszym czasie, gdy trwała II wojna światowa. Znaleźli się wtedy ludzie, którzy zastanawiali się nad tym, co należy zrobić dla zachowania trwałego pokoju w przyszłości. Uznali, że kluczem jest edukacja, inwestowanie w jak najszerzej pojętą edukację, nie tylko w dziedzinach technicznych, ale rozwijając tematy niosące ważne wartości związane prawami człowieka. W tym działaniu Sieć Szkół Stowarzyszonych UNESCO jest szczególnie istotna. Daje możliwość uczestniczenia nie tylko w projektach, ale także w ogromnej liczbie inicjatyw podejmowanych na całym świecie, w procesie myślenia o kształcie edukacji przyszłości, jak lepiej działać, aby dbać o bardziej zrównoważoną planetę, jak najlepiej korzystać z technicznych osiągnieć cyfrowych itp. Zwracając się do zebranych Dyrektor Generalna powiedziała ważne słowa: „Jesteście pionierami tych działań. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy wspierają i rozwijają ten projekt, (ASPnet): koordynatorom, nauczycielom i uczniom”.
Obchody jubileuszu 70.lecia Sieci Szkół Stowarzyszonych w roku 2023 były wydarzeniem bardzo ważnym i ożywiającym współpracę międzynarodową. Polska sieć odegrała istotną rolę poprzez zorganizowanie wraz z Fundacją im. Zbigniewa Herberta akcji „Podaruj wiersz”, jako formy wspólnego świętowania Światowego Dnia Poezji (21 marca) przez kraje należące do ASPnet. Akcja spotkała się z pozytywnym odzewem, a jej wyniki są dostępne na stronie www.giftapoem.pl.
Akcja kontynuowana w roku 2024, ogłoszonym przez UNESCO rokiem 100.lecia urodzin Zbigniewa Herberta, polega na ofiarowaniu wybranej osobie ręcznie przepisanego wiersza, jako specjalnego, osobistego daru. Dlatego uczniowie wręczyli Dyrektor Generalnej wiersze Zbigniewa Herberta, przepisane przez siebie w kilku językach jako pamiątkę wyjątkowego spotkania.
W dalszej części wizyty, w dniu 26 marca, Dyrektor Generalna UNESCO spotkała się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim. Relacja ze spotkań dostępna jest pod linkami: www.prezydent.pl/aktualnosci oraz www.gov.pl/web/dyplomacja.