Na zaproszenie PK ds. UNESCO, 19-21 września w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli komitetów narodowych ds. UNESCO państw Trójkąta Weimarskiego – Francji, Niemiec i Polski – którego celem był przegląd możliwości podejmowania wspólnych działań w obszarach mandatu UNESCO, w kontekście wzmocnienia, w ramach Trójkąta, współpracy na poziomie społeczeństw.
Istotnymi punktami odniesienia są Deklaracja polityczna z 12 lutego 2024 r. ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec oraz Agenda weimarska na rzecz silnej i geopolitycznej Unii Europejskiej, z 22 maja 2024 r. Podkreślają one współpracę społeczeństw w zakresie edukacji, szkolnictwa wyższego i polityk dotyczących młodzieży, jak również w dziedzinach badań naukowych, kultury i dziedzictwa, komunikacji i informacji (opisane w Deklaracji obszary „Weimar of citizens”, „Weimar of Youth”, „Weimar of excellence” i „Weimar of Culture”) oraz (zwł. Agenda weimarska…) współpracę mającą na celu przeciwdziałania dezinformacji.
Sieci i programy UNESCO, w tym desygnacje (listy prowadzone w ramach konwencji kulturalnych UNESCO i programów UNESCO), sieci Katedr UNESCO, Sieć Szkół Stowarzyszonych oraz sieci miast UNESCO uznano za kluczowe z punktu widzenia rozwijania wspólnych działań komitetów, które przyczyniają się do zwiększenia współpracy i pogłębiania więzi pomiędzy trzema społeczeństwami i różnymi grupami społecznymi i zawodowymi w ich obrębie, w tym do współpracy akademickiej.
Zwrócono także uwagę na możliwości związane z współdziałaniem w ramach szerszej współpracy na forum UNESCO, w tym w kontekście procesu wzmacniania roli kultury w światowej agendzie zrównoważonego rozwoju, przyspieszonego zwłaszcza w wyniku Światowej Konferencji UNESCO na temat Polityk Kulturalnych i Zrównoważonego Rozwoju MONDIACULT 2022 (Meksyk) i w ramach takich inicjatyw jak przygotowywana światowa konferencja MONDIACULT 2025 (Barcelona).
Ważną częścią spotkania było spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP - Departamentu Spraw Globalnych i Stałym Przedstawicielem RP przy UNESCO. Potwierdziło ono znaczenie i potencjał trójstronnej, polsko-francusko-niemieckiej współpracy na forum UNESCO i jej programów.
Trójkąt Weimarski powstał w 1991 r., podczas spotkania w Weimarze ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec, jako platforma współpracy, wzajemnego zbliżenia oraz wsparcia integracji Polski ze strukturami euroatlantyckimi i europejskimi. Były to czasy przemian politycznych, społecznych i gospodarczych, które stały się możliwe w związku z upadkiem żelaznej kurtyny i Związku Radzieckiego oraz załamaniem się systemu realnego socjalizmu w Europie. Umożliwiło to odzyskanie lub uzyskanie niepodległości przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej, zjednoczenie Niemiec oraz powrót do wspólnoty Zachodu i Europy Polski i innych państw i społeczeństw d. bloku wschodniego. Trójkąt Weimarski, który odegrał wówczas ważną, katalityczną rolę, pozostał trwałą, bardzo ważną płaszczyzną współpracy również w czasach po rozszerzeniu NATO i Unii Europejskiej o państwa Europy Środkowo-Wschodnie, i jest nią obecnie. Więcej informacji na stronach MSZ.