Kategorie:
Edukacja Kultura

Nagrody i uznanie dla polskich uczniów w międzynarodowych konkursach artystycznych

Konkursy artystyczne proponowane przez UNESCO i jej partnerów sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO (ASPnet) są bardzo ważną i cenioną formą budzenia zainteresowania młodzieży tematami związanymi z misją Organizacji. Zachęcają do kreatywnego myślenia, twórczej współpracy oraz do podjęcia trudu i wyzwania międzynarodowej rywalizacji. Stanowią też formę realizacji przyjętych w 2024 r. w Abu Dhabi „Ram UNESCO dla edukacji kulturalnej i artystycznej”.

W ostatnim czasie ogłoszone zostały wyniki dwóch ważnych konkursów, w których polscy uczniowie zdobyli spektakularne nagrody.

„Międzynarodowy Konkurs Młodzież w Służbie Pokoju”

Polskie szkoły już po raz czwarty uczestniczyły w „Międzynarodowym Konkursie Młodzież w Służbie Pokoju”. organizowanym przez France TV i UNESCO pod patronatem honorowym Mariny Picasso.

Konkurs, którego przesłaniem jest budowanie pokoju, obejmował pięć kategorii artystycznych:

  • film o przebaczeniu,
  • film o gotowaniu,
  • rysunek,
  • komiks,
  • śpiew.

Brali w nim udział uczniowie ze szkół stowarzyszonych UNESCO w dziewięciu krajach: Belgii, Francji, Gambii, Japonii, Libanie, Polsce, Portugalii, Republice Mauritiusu, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Spośród 142 wstępnie wybranych prac jury wyłoniło 10 zwycięzców i przyznało 4 wyróżnienia specjalne. Werdykt został ogłoszony podczas gali w finałowej w siedzibie France TV w Paryżu w dniu 28 listopada br.

 

Gala finałowa kokursu Pokój - występ laureatów w kategorii piosenki - krzyku dla pokoju

Gala finałowa kokursu Pokój – występ laureatów  w kategorii piosenki – krzyku dla pokoju

 

Cieszymy się, że podobnie jak w latach ubiegłych, prace polskich uczniów zdobyły ważne nagrody:

  • Główną nagrodę w kategorii: „Rysunek: niespodziewane pojawienie się gołębia pokoju” otrzymały Ewa Sprawka i Diana Windorpska z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dziemianach (opiekun Agnieszka Finster).
  • Nagrodę specjalną w kategorii „Film: gotowanie dla pokoju, nadzieja” za film pt.: „Pierniczki na kamienne serca” otrzymali uczniowie Amerykańskiej Szkoły Podstawowej w Gdyni: Laura Skwiercz, Antonina Załęska, Marcelina Jankierska, Sebastien Poiret, Franciszek Pawłowski, Adam Szumilewicz (opiekunowie: Agnieszka Langowska i Anna Pawłowska).

Gratulujemy!

Odebranie I nagrody w Konkursie Pokój przez Marcina Lewickiego, ambasadora RP przy UNESCO

Odebranie I nagrody w Konkursie Pokój przez Marcina Lewickiego, ambasadora RP przy UNESCO

Międzynarodowy konkurs fotograficzny dla światowego dziedzictwa UNESCO: światowe dziedzictwo UNESCO w obiektywie

W ramach obchodów 70. lecia Koreańskiego Komitetu ds. UNESCO w Suwon, w prowincji Gyeonggi-do w Republice Korei zostało zorganizowane Międzynarodowe Forum UNESCO na temat Przyszłości Edukacji (o której wcześniej pisaliśmy tutaj) wraz ze spotkaniem koreańskiej sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO. W czasie wydarzenia, 3 grudnia br. odbyła się gala finałowa „Międzynarodowego konkursu fotograficznego dla światowego dziedzictwa UNESCO: światowe dziedzictwo UNESCO w obiektywie”, do udziału w którym zaproszeni zostali uczniowie szkół należących do ASPnet.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu eseju ilustrowanego zdjęciami na temat: „Światowe dziedzictwo w dobie kryzysu klimatycznego”.

  • Nagrodę Platinum, czyli 1. miejsce zdobyła Lena Wolan, uczennica X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

 

Kadr z eseju Leny Wolan - I nagroda

Kadr z eseju Leny Wolan – I nagroda

 

W konkursie uczestniczyły 83 szkoły (w tym 6 polskich) z 24 krajów. W sumie zgłoszono 324 prace (w tym z X LO w Toruniu aż 9 prac!). Udział w konkursie tak licznej grupy młodzieży świadczy o ich wielkiej trosce i zaangażowaniu w ochronę światowego dziedzictwa zarówno kulturowego, jak i naturalnego. W szkołach stowarzyszonych UNESCO jest to temat szczególnie obecny w programach nauczania.

Nagrodzone i najciekawsze prace konkursowe zostały zebrane w pięknej publikacji-albumie dostępnej tutaj. Zachęcamy do jej lektury, a laureatom gratulujemy sukcesu!

Dr. Kyung-Koo Han Sekretarz Generalny KNKU i Malgorzata Herbich w czasie wręczenia nagrody Platinum

Dr. Kyung-Koo Han Sekretarz Generalny KNKU i Małgorzata Herbich w czasie wręczenia nagrody Platinum