27 stycznia społeczność międzynarodowa obchodzi Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, proklamowany rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w dniu 1 listopada 2005 r. Na datę obchodów wybrano dzień wyzwolenia 27 stycznia 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
W tym roku, z okazji Dnia w siedzibie UNESCO, 26 stycznia o godzinie 18.00 rozpoczną się specjalne uroczystości z udziałem Dyrektor Generalnej, Audrey Azoulay, Przewodniczącego Shoah Memorial, Erica de Rotchschilda i przewodniczącej francuskiego Związku Ocalałych z Auschwitz, Izabelle Choco. Wydarzenie uświetni występ wybitnego skrzypka Roberta Davidovici, który wykona „Shoah” oraz „Sacred Temple” Jorge Grundmana, a także Kaddich i modlitwę El Male Rachamim w wykonaniu kantora i mezzo-sopranistki Sophii Falkovitch. Wydarzenie można będzie śledzić online, po uprzedniej rejestracji.
Od 17 stycznia do 10 lutego br. w siedzibie UNESCO w Paryżu prezentowana jest wystawa ze zbiorów Wiedeńskiej Biblioteki Holocaustu, zatytułowana „There was a time... Jewish Family Photographs Before 1939” (Tak było kiedyś... Żydowskie fotografie rodzinne sprzed 1939 roku).
7 stycznia br., w godzinach 10.00-18.00 planowane są światowe pokazy filmu Ariego Folmana „Where is Anne Frank!” (Gdzie jest Anna Frank!), opartego w znacznej mierze na jej pamiętniku. Film odtwarza losy rodzin, podczas Holocaustu ukrywających się w tajnej przybudówce w Amsterdamie i opisuje sytuację we współczesnej Europie z punktu widzenia Kitty, wyimaginowanej przyjaciółki Anne. Dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, Anne Frank Fonds (szwajcarska Fundacja Anny Frank) udostępnia film bezpłatnie przedstawicielstwom UNESCO na całym świecie.
Uroczystości 78. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się na terenie tego miejsca pamięci i muzeum, 27 stycznia br., tradycyjnie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Auschwitz-Birkenau.
*
Na 34. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2007 r., kraje członkowskie przyjęły Rezolucję nr 61, zobowiązującą Organizację do zaangażowania się w upowszechnianie wiedzy i w edukację na temat Holokaustu i w ten sposób przeciwstawiania się jakimkolwiek próbom zaprzeczania mu jako wydarzeniu historycznemu. Przyjęcie Rezolucji związane było z wcześniejszym apelem ONZ o rozwijanie w krajach członkowskich programów edukacyjnych na ten temat, stanowiących ważny element zapobiegania podobnym tragediom w przyszłości.
Dzień służy podkreśleniu znaczenia wszelkich działań przeciwko antysemityzmowi, rasizmowi i innym formom nietolerancji, prowadzącym do dyskryminacji i prześladowań.
Holokaust wywarł ogromny wpływ na kraje, w których dokonały się nazistowskie zbrodnie, ale jego implikacje były o wiele szersze, a konsekwencje dały się zauważyć we wszystkich regionach świata, gdzie dochodziło do aktów ludobójstwa i okrucieństwa wobec określonych grup społecznych lub etnicznych, będącego wynikiem ksenofobii. Naszą wspólną odpowiedzialnością jest podtrzymanie pamięci o tych strasznych wydarzeniach z przeszłości, a także edukacja młodego pokolenia na temat przyczyn, konsekwencji i dynamiki rozwoju takich zjawisk jak nazizm czy rasizm – po to, by zapobiec rozwojowi ideologii nienawiści w przyszłości.
UNESCO od lat przywiązuje ogromną wagę do edukacji na temat Holokaustu, prowadząc specjalną stronę poświęconą tej tematyce w swoim portalu, wydając publikacje oraz promując szeroko rozumianą edukację obywatelską.
Podobnie jak w latach ubiegłych, prowadzone są wspólne projekty UNESCO, ONZ, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Stowarzyszenia Pamięci o Holokauście:
- Kampania #ProtectTheFacts w mediach społecznościowych, służąca edukacji i budowaniu świadomości społecznej zagrożeń płynących z negowania Holokaustu i fałszowania historii.
- Kampania #WeRemember, mająca na celu budowanie świadomości znaczenia kultury pamięci dla współczesności. Prowadzona od 2017 roku wspólnie przez UNESCO i Światowy Kongres Żydów, kampania zachęca do publikowania zdjęć z hashtagiem #WeRemember, dla wyrażenia zaangażowania w podtrzymanie pamięci o Holokauście.
- Międzynarodowa Konferencja na temat Edukacji i Holokaustu (ICEH) - program zainicjowany wspólnie przez UNESCO i Amerykańskie Muzeum Pamięci Holokaustu, mający na celu wspieranie rozwoju długoletnich projektów edukacyjnych, podejmowanie inicjatyw kulturalnych i programów akademickich, służących edukacji nt. Holokaustu i ludobójstwa na świecie. Program wpisuje się w wysiłki Organizacji promowania edukacji na rzecz globalnego obywatelstwa.
Strona w portalu UNESCO poświęcona edukacji na temat Holokaustu i ludobójstwa
Broszura UNESCO „Why Teach about the Holocaust”
Publikacja UNESCO „Holocaust Education in a Global Context”
Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa
Archiwum Ringelbluma na międzynarodowej Liście Pamięci Świata