Kategorie:
Edukacja

Konferencja Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO

Polski Komitet do spraw UNESCO wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa zorganizował w dniach 10–11 czerwca br. doroczną konferencję dla nauczycieli Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO w Polsce.

Konferencja odbyła się w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie. Uczestników powitała Ada Guźniczak - szefowa Gabinetu Politycznego Minister Edukacji oraz prof. Michał Kleiber – Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Lydia Ruprecht – Międzynarodowa Koordynator Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO i Andrzej Suchenek – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji.

W konferencji udział wzięli koordynatorzy Sieci Szkół Stowarzyszonych z Niemiec - Klaus Schilling, Wielkiej Brytanii - Ann Beatty, Słowenii - Mojca Ryter oraz Hélène Darne – z Działu Koordynacji Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO, a także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz dyrektorzy i nauczyciele Sieci Szkół Stowarzyszonych w Polsce.

Podczas konferencji Koordynator polskiej Sieci Szkół Stowarzyszonych Małgorzata Herbich zainaugurowała nową odsłonę międzynarodowej akcji „Podaruj wiersz” – znanej jako „Gift a Poem campaign”. Akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta została przeprowadzona w Światowym Dniu Poezji, 21 marca 2024 roku, przez sieć Szkół Stowarzyszonych UNESCO (ASPnet) z udziałem 22 krajów. Akcja stała się ważnym elementem światowych obchodów 70-lecia ASPnet w 2023 roku oraz jednym z wydarzeń obchodów 100-lecia urodzin poety objętych patronatem UNESCO w 2024 roku. W dalszej części obrad nauczyciele ASPnet dzielili się dobrymi praktykami działań i dyskutowali o możliwościach współpracy szkół członkowskich w Polsce i za granicą.

Sieć Szkół Stowarzyszonych UNESCO, utworzona w 1953 roku, jest najstarszą siecią działającą w ramach UNESCO. Polska przystąpiła do niej w 1956 r. tworząc polską ASPnet, koordynowaną przez Polski Komitet do spraw UNESCO. Obecnie polska sieć zrzesza 104 placówki oświatowe różnego szczebla (przedszkola, szkoły podstawowe, licea, technika, itp.).

Polska Sieć ASPnet odnosi duże sukcesy na arenie międzynarodowej promując działania w dziedzinie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacji kulturalnej i artystycznej, nauczania nt. ochrony światowego dziedzictwa i budowania postaw pro pokojowych.

Zaangażowanie polskiej sieci ASPnet i pomoc szkół dla uchodźców z Ukrainy zostały docenione przez UNESCO, czego wyrazem było spotkanie Dyrektor Generalnej UNESCO Audrey Azoulay, podczas niedawnej oficjalnej wizyty w Polsce, w XLIV Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie, należącym do sieci od 1959 roku.

Warto dodać, że uczniowie szkół członkowskich z powodzeniem uczestniczą w międzynarodowych konkursach organizowanych przez UNESCO we współpracy z instytucjami partnerskimi (np. filmy 3 polskich szkół znalazły się w finale konkursu Sound Creates Image i zostały pokazane podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w maju br.).

Doroczne spotkania szkolnych koordynatorów ASPnet są jednym z kluczowych elementów wzmacniania sieci i jej rozwoju. Stanowią też okazję do wymiany dobrych praktyk edukacyjnych w obszarach działania ASPnet, nawiązywania współpracy pomiędzy szkołami oraz rozwijania współpracy międzynarodowej.

Sieć Szkół Stowarzyszonych UNESCO – UNESCO Associated Schools Network

Fundacja im. Zbigniewa Herberta – Strona akcji „Gift a Poem” – raporty 2024