W dniach 13-15 lutego 2024 r. w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich UNESCO zwołało Światową Konferencję na temat Edukacji Kulturalnej i Artystycznej (World Conference on Culture and Arts Education).
W wyniku konferencji przyjęto dokument pt. „UNESCO Framework for Culture and Arts Education”, będący efektem współpracy międzysektorowej w ramach Sekretariatu UNESCO i szerokich konsultacji ekspertów krajów członkowskich UNESCO. Dokument określa znowelizowane ramy koncepcyjne i strategie dla problematyki edukacji kulturalnej i artystycznej, odpowiadające współczesnym wyzwaniom i możliwościom. Podkreśla potrzebę umieszczenia kultury i sztuki w centrum polityk i strategii edukacyjnych oraz programów nauczania. W dokumencie zawarte są zasady, którymi mogą kierować się wszystkie zainteresowane strony w celu kształtowania edukacji kulturalnej i artystycznej oraz konkretne cele i działania, w których powiązania między kulturą a edukacją powinny być wspierane z korzyścią dla wszystkich uczących się. Wśród zobowiązań określonych w dokumencie znalazły się m.in. nadanie pierwszeństwa edukacji kulturalnej i artystycznej w kształceniu nauczycieli, zwracanie uwagi w programach szkolnych na zagadnienia dotyczące lokalnych i rdzennych kultur oraz dziedzictwa, a także uznanie wartości umiejętności artystycznych i kulturowych w życiu zawodowym. W dokumencie podkreśla się także potrzebę wykorzystywania technologii cyfrowych w edukacji kulturalnej i artystycznej na rzecz promowania dialogu międzykulturowego i różnorodności językowej.
Strona konferencji w Abu Zabi w portalu UNESCO W poprzednich latach z inicjatywy UNESCO zorganizowane zostały:
- Światowa konferencja na temat edukacji artystycznej w Lizbonie w 2006 r., na której przyjęto dokument „Mapa drogowa dla edukacji artystycznej” (Road Map for Arts Education);
- Światowa konferencja w Seulu w 2010 r., podczas której przyjęto dokument „Plan z Seulu: Cele rozwoju edukacji artystycznej” (Seul Agenda: Goals for the Development of Arts Education);
- Światowa Konferencja UNESCO na temat Polityk Kulturalnych i Zrównoważonego Rozwoju – MONDIACULT 2022 w Meksyku, na której przyjęto Deklarację końcową.