Kategorie:
Edukacja

Akcja „Podaruj wiersz” na 70-lecie Szkół Stowarzyszonych UNESCO

Sieć Szkół Stowarzyszonych UNESCO (ASPnet) świętuje w 2023 roku 70.lecie istnienia. W związku z jubileuszem, Polski Komitet ds. UNESCO zaproponował, aby wszystkie szkoły należące do tej międzynarodowej sieci wspólnie przeprowadziły akcję „Podaruj wiersz” w Światowym Dniu Poezji, 21 marca 2023 r.

Obchodzony co roku Dzień ustanowiony został podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu w 1999 r. Ma na celu promocję czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie oraz "danie nowego impulsu do docenienia i nadania rangi poezji oraz wspierania krajowych, regionalnych i międzynarodowych ruchów poetyckich".

Akcji „Podaruj wiersz”, którą od kilku lat organizuje w Polsce Fundacja im. Zbigniewa Herberta przyświecają cele zbieżne z obchodami Światowego Dnia Poezji. W uznaniu dla humanistycznych wartości, które krzewi i prostoty samego pomysłu, akcja była kilkakrotnie obejmowana patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO i realizowana przez placówki członkowskie ASPnet zarówno w naszym kraju, jak i w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Akcja zainspirowana została przez gest poety, Zbigniewa Herberta, który pisał listy-wiersze do przyjaciół. Jak czytamy na stronie akcji: „W naszej intencji akcja „Podaruj wiersz” ma budować sieć międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.”

Nawiązując do tych słów, propozycja przeprowadzenia tej akcji w Światowym Dniu Poezji przez wszystkie narodowe sieci ASPnet jest polskim podarunkiem dla nich, zaproszeniem do wspólnej refleksji i zauważenia wartości, jaką niesie poezja.

Potwierdzają to słowa Macieja Walkowskiego, licealisty z I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, dwukrotnie uczestniczącego w akcji. W czasie międzynarodowego webinarium, które zorganizowaliśmy 23 lutego br. dla światowej sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO, powiedział, że w czasie pandemii Covid-19 akcja skierowana była do osób samotnych w domu opieki, co uświadomiło młodzieży sytuację ludzi starszych i izolowanych. Po wybuchu wojny w Ukrainie, w lutym 2022 r., odegrała dla uczniów rolę catarsis. Dodał, że dzięki akcji, on i jego koledzy odkryli wartość poezji…. Nagranie webinarium dostępne jest na stronie internetowej akcji.

Zaproszenie i informacja o polskiej propozycji przeprowadzenia akcji „Podaruj wiersz” została przesłana do wszystkich koordynatorów krajowych ASPnet w 182 państwach przez Międzynarodowego Koordynatora ASPnet, urzędującego w siedzibie UNESCO w Paryżu. W webinarium informacyjnym wzięli udział przedstawiciele blisko trzydziestu krajów (Litwy, Libanu, Dżibuti, Tanzanii, Estonii, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Aruby, Ludowej Republiki Bangladeszu, Hiszpanii, Słowenii, Republiki Korei, Francji, Holandii, Omanu, Gujany, Łotwy, Sri Lanki, Madagaskaru, Gambii, Uzbekistanu , Tunezji, Laosu, Uzbekistanu, Rumuni, Grecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii). O tym, ile szkół i państw weźmie udział w akcji, dowiemy się ze wspomnianej wyżej strony, gdzie zgromadzone będą relacje przesłane przez koordynatorów krajowych (dostępne od końca kwietnia). Zachęcamy zatem do śledzenia tej strony.

Na zdjęciu: wiersze przepisane ręcznie przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu, w ramach tegorocznej akcji "Podaruj wiersz".