Do 31 maja br. trwa nabór zgłoszeń obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w ramach jej 6. edycji.
Na Listę wpisywane są obiekty o kluczowym znaczeniu dla historii, kultury i tradycji Polski. Mogą nimi być zarówno pojedyncze dokumenty, jak i zbiory, kolekcje, które spełniają kryteria określone w Zasadach tworzenia Polskiej Listy Krajowej.
Link do Zasad tworzenia Polskiej Listy Krajowej oraz więcej informacji nt. naboru znajduje się na stronach Polskiego Komitetu Programu Pamięć Świata w portalu Archiwów Państwowych: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/6-edycja-nabor-wnioskow/
Powstanie Programu Pamięć Świata (Memory of the World) w 1992 roku wynikało ze świadomości znaczenia, a jednocześnie strat i zagrożeń dziedzictwa dokumentacyjnego, konieczności zapewnienia jego długotrwałej ochrony oraz potrzeby upowszechnienia dostępu do niego. Podstawowe cele Programu Pamięć Świata to prowadzenie i wspieranie działań służących ochronie i zachowaniu dziedzictwa dokumentacyjnego, zwiększaniu jego dostępności, oraz budowaniu świadomości na temat znaczenia zbiorów dokumentacyjnych.
Polska Lista Krajowa tworzona jest od 2014 roku. Do tej pory odbyło się jej pięć edycji. W ich wyniku na Listę wpisano 75 obiektów, m.in.: rękopis „Chłopów”, akt detronizacji cara Mikołaja I, „złotą bullę” języka polskiego sprzed 800 lat, dzieła Henryka Warsa, spuściznę Jerzego Kukuczki, zbiór dokumentów pochodzących z masowych mogił w Katyniu, Charkowie i Miednoje, kolekcję płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 r., rękopis „Balladyny” Juliusza Słowackiego, dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257 r., akt Konstytucji 3 maja, czy rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Wszystkie obiekty wpisane na Polską Listę Krajową można zobaczyć na stronie: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/
Oprócz list krajowych oraz – na niektórych kontynentach – list regionalnych, od 1997 roku w ramach Programu prowadzona jest Międzynarodowa Lista Pamięci Świata. Obecnie znajduje się na niej 18 obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego przechowywanych w polskich i polonijnych instytucjach.
(wykorzystano komunikat Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i materiały własne PK ds. UNESCO)