Edukacja

5 października: Światowy Dzień Nauczycieli

Pod hasłem „Nauczyciele, jakich potrzebujemy dla edukacji, jakiej chcemy” obchodzony będzie w 2023 roku Światowy Dzień Nauczycieli, poświęcony przede wszystkim dyskusjom i analizom przyczyn masowego w skali świata zjawiska odchodzenia nauczycieli z zawodu oraz próbom znalezienia sposobu na odwrócenie tej niekorzystnej tendencji, niosącej katastrofalne skutki dla stanu edukacji na świecie i realizacji Celu 4. Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

W siedzibie UNESCO w Paryżu zaplanowano dwudniowe obchody Światowego Dnia Nauczycieli. 5 października (11.00-16.30) dyskusja panelowa z udziałem Dyrektor Generalnej UNESCO, Audrey Azouley oraz wysokiej rangi przedstawicieli organizacji współorganizujących obchody: Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), UNICEFu i Education International, a także przedstawicieli ustanowionego w czerwcu 2023 r. Panelu Wysokiego Szczebla ONZ ds. Zawodu Nauczyciela. Będą oni zastanawiali się nad różnymi możliwymi strategiami podnoszenia prestiżu i rangi zawodu nauczycielskiego, a na koniec debaty przedstawią swoje wstępne zalecenia.

Wcześniej tego dnia odbędzie się dyskusja panelowa poświęcona roli nagród nauczycielskich jako wyrazu uznania dla pracy pedagogów i istotnej formy wkładu w poprawę ich statusu społecznego. Wydarzenia tego dnia śledzić można online po uprzedniej rejestracji.

W ramach obchodów UNESCO zainauguruje autorską wystawę fotografii przedstawiających nauczycieli z całego świata, ich pracę, poświęcenie i zaangażowanie w kształtowanie przyszłości. Wystawę będzie można oglądać przed siedzibą UNESCO w Paryżu do połowy października br.

Drugiego dnia obchodów, 6 października zaplanowano dwie sesje dyskusyjne online, poświęcone kolejno: (12.00-14.00) nauczaniu w trudnych sytuacjach i wyzwaniom, z którymi muszą mierzyć się nauczyciele (Teaching in hardship: bringing teachers to every learner) oraz (15.00-17.00) Globalnym ścieżkom prowadzącym do atrakcyjnego zawodu nauczyciela (Global pathways to an attractive teaching profession). Wydarzenia tego dnia także można śledzić online po uprzedniej rejestracji. Organizatorzy zapewniają bieżące tłumaczenie na języki: angielski, arabski, francuski i hiszpański.

Obchodzony od 1994 roku Światowy Dzień Nauczycieli upamiętnia rocznicę przyjęcia w 1966 r. przez Specjalną Konferencję Międzyrządową Rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli, opracowanej przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) i UNESCO. Rekomendacja ustanawia punkty odniesienia dotyczące praw i obowiązków nauczycieli oraz standardów ich wstępnego przygotowania i dalszej edukacji, rekrutacji, zatrudnienia oraz warunków nauczania i uczenia się. W listopadzie 1997 r. przyjęta została Rekomendacja w sprawie statusu nauczycieli akademickich, odnosząca się do kadry dydaktycznej i naukowej w szkolnictwie wyższym. Obchody Dnia tradycyjnie organizowane są wspólnie przez UNESCO, Światową Organizację Pracy, UNICEF i Education International (EI)

Wraz z proklamowaniem Agendy 2030, a w niej m.in. Celu 4. Zrównoważonego Rozwoju, dotyczącego edukacji oraz towarzyszącego mu zadania 4.c, przyznającego nauczycielom kluczową rolę w osiąganiu założeń Edukacji 2030, Światowy Dzień Nauczycieli stał się okazją do oceny postępów i do refleksji nad sposobami stawiania czoła wyzwaniom towarzyszącym promocji zawodu nauczyciela. Dzień tradycyjnie jest okazją do podsumowywania osiągnięć i definiowania najważniejszych wyzwań stających przed nauczycielami, którzy na co dzień odpowiadają za realizację celów edukacji rozwojowej i najważniejszej dla niej idei „niepomijania nikogo”.

Strona Dnia w portalu UNESCO

Międzynarodowa Grupa Robocza Nauczyciele dla Edukacji 2020

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Raporty nt. stanu edukacji na świecie (Global Education Monitoring Reports)