Międzynarodowy Dzień Jazzu obchodzony jest w tym roku po raz dwunasty. W programie obchodów ogłoszonym wspólnie przez Dyrektor Generalną UNESCO, Audrey Azoulay i Herbie Hancocka, udział wezmą przedstawiciele ponad 190 krajów. Główną atrakcją, jak co roku, będzie transmitowany online Koncert Gwiazd (All-Star Global Concert), 30 kwietnia o godzinie 22.00 czasu polskiego.
Koncert dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych za pośrednictwem portali internetowych: jazzday.com, unesco.org i hancockinstitute.org
Koncert będzie się odbywał jednocześnie w 12 miastach: Bejrucie, Casablance, Johannesburgu, Maronderze (Zimbabwe), Paryżu, Pekinie, Rio de Janeiro, Wiedniu oraz w czterech miastach amerykańskich: Fairbanks (Alaska), Nowym Jorku, San Francisco i Waszyngtonie. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Dianne Reeves, Marcus Miller, Dee Dee Bridgewater, Christian McBride, Melody Gardot, Sérgio Mendes, Cyrille Aimée, Antonio Sánchez, John Beasley.
„W Międzynarodowym Dniu Jazzu muzycy z całego świata po raz kolejny odpowiadają na głośne wołanie o pokój poprzez muzykę. Zrodzony z walki o sprawiedliwość, jazz inspiruje nas do budowania przyszłości, która odzwierciedla jego ducha – jedności w świętowaniu różnorodności. Dołącz do nas w tej „Jazzowej podróży dookoła świata” i przekonaj się o potędze muzyki”. – napisała w przesłaniu z okazji Dnia Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey Azoulay.
W ramach przygotowań do Światowego Koncertu Gwiazd 2023, za pośrednictwem wspomnianych wyżej portali, a także stron Międzynarodowego Dnia Jazzu na YouTube i Facebooku udostępniona zostanie seria bezpłatnych programów edukacyjnych w językach: angielskim, arabskim, chińskim mandaryńskim, francuskim, i hiszpańskim. W rolach edukatorów wystąpią uznani artyści, którzy poprowadzą zajęcia m.in. z tworzenia muzyki dla dzieci, sztuki improwizacji i łączenia jazzu z różnorodnymi międzynarodowymi tradycjami muzycznymi. Pełna lista i harmonogram programów edukacyjnych dostępna będzie na stronie internetowej Dnia Jazzu.
Na program obchodów Dnia złożą się również wydarzenia organizowane w ponad 190 krajach, obejmujące koncerty, wydarzenia artystyczne i szeroko zakrojone działania społeczne oraz edukacyjne. W Brazylii, Música na Árvore Solar Festival będzie hołdem dla Louisa Armstronga, a zastosowanie mobilnych paneli słonecznych do zasilania urządzeń scenicznych stanie się wkładem w realizację iei zrównoważonego rozwoju. Specjalnym koncertem 30 kwietnia, transmitowanym na żywo w telewizji, Chorwacka Orkiestra Telewizji i Radia uczci 75. rocznicę swojego istnienia. W Nowej Zelandii Whanganui Collegiate School zorganizuje trzydniowe wydarzenie, obejmujące jam session, koncert galowy i otwarte forum z Nowozelandzką Narodową Komisją ds. UNESCO, poświęcone muzyce jazzowej w edukacji. Na Festiwal Jazzowy Tottori w Japonii złoży się pięciodniowa seria koncertów, wystawa sztuki, jam session i warsztaty. Botswana Society for Jazz Education zaplanowała tydzień warsztatów muzycznych, kursów mistrzowskich i nocnych jam session, zakończonych wielkim koncertem z udziałem lokalnych i międzynarodowych muzyków. Miasta Kreatywne UNESCO będą organizować różnorodne działania na całym świecie, wykorzystując muzykę jako potężny akcelerator zrównoważonego rozwoju miast, opartego na kulturze.
W Polsce z okazji Dnia odbędzie się wiele wydarzeń muzycznych, m.in. Katowice JazzArt Festival z udziałem znakomitych muzyków polskich i zagranicznych.
Więcej na temat licznych wydarzeń, planowanych w ponad 190 krajach na całym świecie i we wszystkich 50 stanach USA, przeczytać można na stronie Dnia Jazzu.
Międzynarodowy Dzień Jazzu proklamowany został na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 r. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na znaczenie muzyki jazzowej jako uniwersalnego języka wolności i kreatywności łączącego ludzi na całym świecie oraz podkreślenie roli jazzu we wspieraniu dialogu, przeciwdziałaniu dyskryminacji i poszanowaniu godności człowieka.