Kategorie:
Kultura

30 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Jazzu

W tym roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Jazzu będzie miasto Tanger w Maroku. Główne obchody, organizowane po raz pierwszy na kontynencie afrykańskim, potrwają cztery dni (27–30 kwietnia) i zakończą się Koncertem Gwiazd (All-Star Global Concert) w Pałacu Sztuki i Kultury w Tangerze. Miasto położone na skrzyżowaniu Europy i Afryki to tygiel kulturowy szczycący się długą i bogatą historią jazzu.

Organizatorzy obchodów przygotowali bogaty program edukacyjny obejmujący prezentację marokańskiej muzyki Gnawa wpisanej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości i jej związku z jazzem. Gnawa-jazz, fuzja tradycyjnego stylu muzycznego Maroka i jazzu, jest ceniona w całym Maroku i poza jego granicami.

Podczas Koncertu Gwiazd wystąpią międzynarodowi artyści ze wszystkich zakątków świata, w tym mistrz muzyki Gnawa Abdellah El Gourd z Maroka oraz Ambasador Dobrej Woli UNESCO i kultowy pianista Herbie Hancock. Koncert będzie transmitowany 30 kwietnia na YouTube i Facebook.

W Polsce z okazji Dnia odbędzie się wiele wydarzeń muzycznych, w tym organizowane przez Miasta Muzyki UNESCO – Katowice Jazz Art Festival oraz Światowy Dzień Jazzu w Bydgoszczy z udziałem muzyków polskich i zagranicznych.

Organizatorzy wydarzeń jazzowych mogą zarejestrować je na specjalnie utworzonej do tego celu stronie.

Międzynarodowy Dzień Jazzu proklamowany został na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2011 r. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na znaczenie muzyki jazzowej jako uniwersalnego języka wolności i kreatywności łączącego ludzi na całym świecie oraz podkreślenie roli jazzu we wspieraniu dialogu, przeciwdziałaniu dyskryminacji i poszanowaniu godności człowieka.

Więcej na temat licznych wydarzeń, planowanych z okazji Dnia na całym świecie przeczytać można na stronie Dnia Jazzu lub na stronie Dnia Jazzu w portalu UNESCO.