28 września: Międzynarodowy Dzień Powszechnego Dostępu do Informacji

Światowe obchody Dnia odbędą się w tym roku na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie 28 września br. organizowana jest Międzynarodowa konferencja na temat powszechnego dostępu do informacji. Towarzyszące jej trzy panele dyskusyjne poświęcone będą dostępności i dostępowi do Internetu; roli rządów, zagrożeniom w Internecie jako zagrożeniom dla praw człowieka; a także możliwościom rozwoju współpracy w zakresie dostępu do informacji w dziedzinie praw człowieka oraz realizacji Celów Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Uznając znaczenie powszechnego dostępu do informacji, 74. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało 28 września Międzynarodowym Dniem Powszechnego Dostępu do Informacji (IDUAI), po przyjęciu go podczas 38. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2015 r.

UNESCO zapewnia wszystkim zainteresowanym stronom platformę do dyskusji na temat polityki dostępu do informacji w epoce cyfrowej, wspierając możliwości świadomego podejmowania decyzji oraz innowacyjność, a także promując włączenie i postęp społeczny.

Rozwijane przez UNESCO od kilku dekad programy międzyrządowe: Międzynarodowy Program Rozwoju Komunikacji oraz Program Informacja dla Wszystkich pełnią rolę otwartej dla wszystkich zainteresowanych platformy międzynarodowej dyskusji na temat polityki i wytycznych w zakresie dostępu do informacji. Oba programy stanowią także naturalne środowisko upowszechniania dostępu do informacji (ATI) poprzez rozwój projektów służących wzmocnieniu idei otwartej nauki, wielojęzyczności, technologii informacyjno-komunikacyjnych dla osób z niepełnosprawnością lub marginalizowanych oraz kształcenia umiejętności korzystania z mediów i informacji.

Co roku obchody Dnia stają się okazją do podsumowania dokonań i sformułowania planów działań w ramach przyjętych Założeń strategii rozwoju kompetencji medialnych i informacyjnych, koniecznych dla funkcjonowania w warunkach XXI weku.

Strona Dnia w portalu UNESCO

The Right to Information in Times of Crisis (broszura UNESCO)