Kategorie:

25 stycznia: Międzynarodowy Dzień Kobiet w Multilateralizmie

Dzień proklamowany został Rezolucją 41 C/57 Konferencji Generalnej UNESCO w 2021 roku, dla podkreślenia zasadniczej roli kobiet w promowaniu praw człowieka, pokoju i zrównoważonego rozwoju w systemie multilateralnym, przede wszystkim w odniesieniu do instytucji i organizacji międzynarodowych.

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Multilateralizmie ma przyczyniać się do zwiększenia reprezentacji kobiet na kluczowych stanowiskach decyzyjnych, tam gdzie projektowane są i wdrażane programy wielostronne oraz do zapewnienia, w ramach instytucji multilateralnych, przyjaznej atmosfery do podejmowania działań na rzecz kobiet i dziewcząt. Obchody Dnia mają także stworzyć globalną platformę dialogu międzypokoleniowego między kobietami-liderkami w ramach systemu multilateralnego a nową generacją kobiet jako przyszłych liderek w globalnym systemie zarządzania.

„Budowanie równości poprzez multilateralizm oznacza uznanie roli kobiet w tej dziedzinie i uczynienie z nich źródła inspiracji dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w tej zmianie” - powiedziała w przesłaniu z okazji pierwszych obchodów Dnia w ub. roku Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey Azoulay.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Kobiet w Multilateralizmie, obchodzonego w dniu 25 stycznia 2023 r. skupi się między innymi na pilnym globalnym problemie zarządzania treściami w mediach społecznościowych w celu przeciwdziałania dezinformacji związanej z płcią i na opracowaniu zalecenia dotyczącego równouprawnienia płci w Wytycznych UNESCO nt. regulacji dotyczących platform cyfrowych (UNESCO’s guidance on regulating digital platforms). W planie jest również debata międzypokoleniowa z udziałem młodych profesjonalistów i ambasadorów UNESCO – orędowników Globalnego Priorytetu dotyczącego Równości Płci – której rezultaty stanowić będą wkład w globalną refleksję, zainicjowaną przez Sekretarza Generalnego ONZ na temat przyszłości multilateralizmu (Future of multilateralism). W wydarzeniach można wziąć udział online po uprzedniej rejestracji poprzez ww. strony internetowe.

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Multilateralizmie jest potrzebny zarówno po to, aby zachować pamięć o kluczowym wkładzie kobiet w początkowy rozwój Organizacji Narodów Zjednoczonych, jak też po to, aby uwidocznić rolę współczesnych kobiet-liderek i zachęcić młode pokolenie do działania. Jesteśmy świadkami wzrostu liczby i znaczenia kobiet w dziedzinie polityki globalnej, ekonomii i ochrony praw człowieka, jednak w wielu innych obszarach sprawowania władzy i podejmowania decyzji kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane, stanowiąc zaledwie 23% delegatów w procesach pokojowych prowadzonych lub współkierowanych przez ONZ. W roku 2020 tylko 28,6% porozumień pokojowych zawierało postanowienia dotyczące płci (spadek z 37,1% w 2015 r.). Takie dowody są zaskakujące, zwłaszcza że wykazano, że porozumienia pokojowe są bardziej skuteczne i trwałe, gdy w negocjacjach uczestniczą kobiety i kiedy od początku bierze się w nich pod uwagę uwarunkowania związane z płcią.

UNESCO jest zobowiązane do zapewnienia globalnej platformy otwierającej horyzonty nowym pokoleniom kobiet i umożliwiającej im współkształtowanie wielostronnych decyzji, które będą miały wpływ na przyszłość równości płci w edukacji, nauce, kulturze, komunikacji i informacji. UNESCO wraz ze swoimi międzynarodowymi partnerami działa na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju w zakresie równości płci i wprowadzania zmian, o które apelował Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres: „Dzisiaj przywództwo kobiet jest istotną kwestią. Jutro musi stać się normą. W ten sposób osiągniemy międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo”.

Strona Dnia w portalu UNESCO

Przesłanie Dyrektor Generalnej z okazji Dnia (2022 r.)