21 września: Międzynarodowy Dzień Pokoju

Co roku 21 września na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju (IDP). Proklamowany Rezolucją A/RES/36/67 Narodów Zjednoczonych Dzień poświęcony jest umacnianiu ideałów pokoju na świecie. Symbolicznym aktem, podkreślającym ideę proklamowania Dnia jest przestrzeganie 24 godzinnego zawieszenia broni i niestosowania przemocy na świecie. Ta zasada coraz bardziej jest łamana we współczesnym świecie, który dziś potrzebuje pokoju bardziej niż kiedykolwiek dotychczas.

W roku 2023 tematem Dnia są „Działania na rzecz pokoju: naszą ambicją jest osiągnięcie #GlobalGoals (Celów Zrównoważonego Rozwoju)”. Jest to wezwanie do działania, podkreślające naszą indywidualną i zbiorową odpowiedzialność za wspieranie pokoju na świecie, ponieważ takie działanie przyczynia się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), a osiągnięcie Celów przyczynia się do budowania kultury pokoju dla wszystkich.

W przesłaniu z okazji Dnia, António Guterres, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział: „Pokój jest dziś potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Wojny i konflikty sieją zniszczenia, biedę i głód oraz wypędzają dziesiątki milionów ludzi z domów. Chaos klimatyczny jest wszędzie. I nawet pokojowo rozwijające się. kraje borykają się z ogromnymi nierównościami i polaryzacją polityczną”.

Rok 2023 wyznacza półmetek realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju nakreślonych w Agendzie 2030. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju w 2023 r. zbiegają się z organizowanym podczas Zgromadzenia Ogólnego Szczytem ONZ (18–19 września 2023 r.), poświęconym podsumowaniu wyników realizacji Celów Agendy 2023 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, które mają na celu przybliżenie nas do realizacji idei bardziej pokojowych, sprawiedliwych i włączających społeczeństw, wolnych od strachu i przemocy. Państwa członkowskie przedstawią kompleksową ocenę realizacji celów zrównoważonego rozwoju, zareagują na skutki licznych i powiązanych ze sobą kryzysów, przed którymi stoi świat, zapewniając wskazówki polityczne dotyczące przekształceń i przyspieszonych działań w zakresie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju do roku 2030. W dokumentach podkreśla się jednak, że bez aktywnego wsparcia społeczności międzynarodowej, w tym 1,2 miliarda młodych ludzi, Cele nie zostaną osiągnięte.

Rok 2023 to także 75. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Konwencji o zapobieganiu i karaniu ludobójstwa. Międzynarodowy Dzień Pokoju 2023 zachęca całą młodzież do ambitnego zaangażowania w charakterze pozytywnych i konstruktywnych agentów zmian, do przyłączenia się do ruchu na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju i budowania trwałego pokoju. Razem możemy pomóc poprowadzić nasz świat w kierunku bardziej ekologicznej, sprawiedliwej i bezpiecznej przyszłości dla wszystkich. Żaden kraj nie jest w stanie pokonać samodzielnie barier na drodze do pokoju. Potrzebne są nowe formy solidarności i wspólnych działań.

Budowanie kultury pokoju i zrównoważonego rozwoju leży od zawsze w centrum zainteresowania UNESCO. Do priorytetów należą edukacja i badania w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także edukacja w zakresie praw człowieka i budowania pokojowych stosunków między krajami, dobre rządy, pamięć o Holokauście, zapobieganie konfliktom i budowanie kultury pokoju.

Strona Dnia w portalu UNESCO

Strona Dnia w portalu ONZ

Raport Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych nt. realizacji Celów Agendy 2030 (27.IV.2023)