Sztuka to skarbnica kreatywności, innowacyjności i różnorodności kulturowej, dostępna dla wszystkich ludzi na całym świecie. Pełni także istotną rolę w dzieleniu się wiedzą, budzeniu ciekawości świata oraz jako źródło inspiracji do podejmowania dialogu. Są to cechy przypisane sztuce od zawsze, które będą jej towarzyszyć dopóki będziemy wspierać i chronić artystów oraz wolność artystyczną, w ten sposób przyczyniając się również do budowania wolnego i pokojowego świata.
Proklamowany na 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 r., Światowy Dzień Sztuki w tym roku obchodzony będzie po raz trzeci. Obchody mają się przyczynić do wzmacniania więzów pomiędzy twórczością artystyczną a społeczeństwem, do zwiększania świadomości różnorodności form wyrazu artystycznego, a także podkreślać wkład artystów w zrównoważony rozwój. Stają się także okazją, aby wydobyć z cienia edukację artystyczną w szkołach, w przekonaniu, że kultura może torować drogę dla edukacji włączającej i do realizacji celu wyrównywania szans edukacyjnych.
Podczas Światowego Dnia Sztuki UNESCO zachęca wszystkich do uczestnictwa, w tym roku głównie online, w różnych działaniach, takich jak debaty, konferencje, warsztaty, wydarzenia kulturalne oraz prezentacje i wystawy.
Konwencja w sprawie ochrony i promowania form różnorodności kulturowej