Tegorocznym tematem obchodów jest „Radio i pokój”.
Wojna, jako antonim pokoju, oznacza konflikt zbrojny między krajami lub między grupami w obrębie jednego kraju, ale może także przekładać się na konflikt narracji medialnych. W tym samym kontekście społecznym lub politycznym narracja może oddziaływać na różne sposoby – podsycając napięcia lub przyczyniając się do utrzymania pokojowych relacji. W ten sposób może wywierać różny wpływ na przebieg wyborów, odrzucenie lub integrację przybyszów z innych kultur, wzrost lub łagodzenie nastrojów nacjonalistycznych itp. Stacje radiowe mają znaczący udział w kształtowaniu opinii publicznej poprzez formułowanie narracji, która, w konsekwencji, ma wpływ na sytuację krajową i międzynarodową oraz na procesy decyzyjne.
Mając ogromne możliwości oddziaływania na ludzkie umysły i emocje, prawdziwie profesjonalne radio łagodzi napięcia, zapobiegając eskalacji konfliktów poprzez rzetelne przedstawianie faktów i tworzenie przestrzeń do dialogu między różnymi grupami społecznymi, pomiędzy oponentami politycznymi, a także, może przede wszystkim, między obywatelami a przedstawicielami władzy. Radio jest źródłem informacji na temat głębokich społecznych problemów, ich przyczyn i możliwych rozwiązań, zanim przerodzą się w otwarte konflikty. Zróżnicowanie kanałów radiowych, a co za tym idzie także treści i form przekazu, stwarza pole do publicznej, demokratycznej debaty na praktycznie każdy temat. Wielkie możliwości wyboru źródeł informacji i zapraszanych gości czynią z radia doskonały instrument krzewienia wartości i kształtowania postaw tolerancji, solidarności i otwartości na różnorodność, a bezpośredni kontakt ze słuchaczami otwiera przestrzeń dla wymiany myśli i poglądów na skalę, na jaką nie umożliwia tego żadne inne medium.
Niezależne media, zapewniające rzetelne, oparte na faktach serwisy informacyjne, są podstawą trwałej demokracji i dobrych rządów, ale jakość i wartość przekazu radiowego zależy przede wszystkim od tworzących go ludzi, od ich profesjonalizmu, rzetelności i dokładności w wykonywaniu tak ważnego społecznie zawodu, dlatego obchody 13 lutego dedykowane są przede wszystkim im.
W Światowym Dniu Radia 2023 UNESCO podkreśla, że niezależne radio jest filarem zapobiegania konfliktom i budowania pokoju, toteż wsparcie dla niego musi być postrzegane jako integralna część budowania kultury pokoju i podstawa stabilności rozwojowej.
UNESCO zachęca wszystkie kraje członkowskie i wszystkie rozgłośnie radiowe do aktywnego uczestnictwa w obchodach Dnia. W witrynie UNESCO, na stronie poświęconej Dniu Radia dostępne są archiwalne nagrania, głównie wywiady z wybitnymi osobistościami, które można bezpłatnie wykorzystać podczas organizacji wydarzeń.
Informacją na temat przygotowywanych uroczystości można się podzielić rejestrując je na specjalnie przeznaczonej do tego stronie w portalu UNESCO.
Obchodzony w bieżącym roku po raz dwunasty, Światowy Dzień Radia proklamowany został na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 roku, a zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych jako dzień międzynarodowych obchodów w roku 2013. Wybrana data 13 lutego upamiętnia dzień, w którym w 1946 roku zainaugurowana została działalność rozgłośni Narodów Zjednoczonych.
Radio, które towarzyszy nam od ponad 110 lat, pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym i o największym zasięgu środkiem przekazu. Wciąż skutecznie konkuruje z Internetem ze względu na łatwość dostępu, ale także niewielką cenę.
Przesłanie Dyrektor Generalnej UNESCO z okazji Światowego Dnia Radia