Sri Lanka

Święte miasto Anuradhapura

(Kryt. II, III, VI / 1982)

Święte miasto powstało wokół gałązki „drzewa Oświecenia”, figowca Buddy, przyniesionej przez Sanghamittę, założycielkę buddyzmu kobiecego. Anuradhapura, przez 1 300 lat polityczna i religijna stolica Cejlonu, została opuszczona na skutek inwazji w 993 r. Wspaniale położone miasto przez długie lata porastała gęsta dżungla, ale obecnie jego pałace, klasztory i inne zabytki są na nowo dostępne.

Zabytkowe miasto Polonnaruwa

(Kryt. I, III, VI / 1982)

Po zniszczeniu Anuradhapury w 993 r. Polonnaruwa była drugą stolicą Sri Lanki. Znajdują się tam zabytki hinduistyczne powstałe za panowania dynasti Ćolów oraz monumentalne ruiny bajecznego miasta-ogrodu, założonego w XII w. przez Parakramabahu Wielkiego.

Dawne miasto Sigirija

(Kryt. II, III, IV / 1982)

Ruiny cytadeli, z której król ojcobójca Kassapa (447-495) uczynił swą stolicę, rozciągają się na stromych zboczach i na szczycie „Lwiej Skały”, granitowego bloku o wysokości 370 m, górującego nad otaczającą ze wszystkich stron dżunglą. Do ruin prowadzi ciąg korytarzy i schodów, dochodzących do paszczy kolosalnego lwa z cegły i z gipsu.

Rezerwat leśny Sinharaja

(Kryt. IX, X / 1988)

Sinharaja, położona w południowo-zachodniej Sri Lance, stanowi ostatnią połać pierwotnego wilgotnego lasu równikowego. Ponad 60% gatunków drzew jest endemicznych, wiele z nich należy do rzadkich odmian. Rezerwat zamieszkuje obfita, endemiczna fauna, głównie ptaki, ale również przeszło 50% żyjących na Sri Lance ssaków i motyli, a także liczne gatunki owadów, gadów i rzadkich płazów.

Święte miasto Kandy

(Kryt. IV, VI / 1988)

Święte miasto buddyzmu, szeroko znane jako Senkadagalapura, było ostatnią stolicą królów dynastii syngaleskiej, których mecenat umożliwił rozkwit kultury Dinahala na przestrzeni przeszło 2,5 tys. lat, aż do okupacji Sri Lanki przez Brytyjczyków w 1815 r. Znajduje się tam także świątynia, słynne miejsce pielgrzymkowe, w której przechowywany jest ząb Buddy.

Zespół zabytkowy w Galla wraz z fortyfikacjami

(Kryt. IV / 1988)

Galla, założona w XVI w. przez Portugalczyków, osiągnęło świetność w XVIII w., jeszcze przed przybyciem Brytyjczyków. Stanowi ono najlepszy przykład ufortyfikowanego miasta, wzniesionego przez Europejczyków w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, które odzwierciedla wzajemne przenikanie architektury europejskiej i tradycji Azji Południowej.

Złota świątynia Dambulla

(Kryt. I, VI / 1991)

Klasztor wykuty w skale, od dwudziestu dwóch stuleci święte miejsce pielgrzymkowe Sri Lanki, składa się z pięciu sanktuariów i stanowi największy i najlepiej zachowany zespół świątyń skalnych na Sri Lance. Jest on szczególnie cenny ze względu na buddyjskie malowidła ścienne, pokrywające powierzchnię 2 100 m2 oraz na 157 posągi.

Płaskowyż Centralny Sri Lanki

(Kryt. IX, X / 2010)

Płaskowyż znajduje się na jej południowym krańcu środkowej części wyspy. Wpisem objęte zostały: obszar chroniony Peak Wilderness, park narodowy Horton Plains oraz Rezerwat Lasów Knuckles. Obszary górskich lasów, wznoszące się do wysokości 2500 metrów n. p. m., dają schronienie ogromnej liczbie gatunków roślin i zwierząt, w tym wielu gatunkom zagrożonym, takim jak langur fioletowy, małpiatka lori wysmukły i lampart cejloński. Ze względu na bogactwo różnorodności biologicznej, region ten uważany jest za miejsce o szczególnym znaczeniu dla ochrony dziedzictwa naturalnego.